Haber Detayı
29 Mart 2017 - Çarşamba 17:15
 
Sağlık hizmetleri MYO’dan örnek işbirliği
Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Şanlıurfa Eczacı Odası tarafından Temsili Eczane ve Eczane Laboratuvarı açıldı.
SAĞLIK Haberi
Sağlık hizmetleri MYO’dan örnek işbirliği

Şanlıurfa Eczacı odası tarafından tefrişatı yapılan Temsili Eczane ve Majistral (yapma) ilaç hazırlama laboratuvarı Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, Şanlıurfa Eczacı Odası ve SHMYO müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Koyuncu tarafından hizmete açıldı.

Eczane hizmetleri alanında görev yapabilecek sağlık personelinin yetiştirilmesinde yeterli teorik derslerden sonra uygulama derslerinin önemli bir yeri bulunduğunu söyleyen Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü  Yrd. Doç. Dr. İsmail Koyuncu; “Tanısı konulan hastaların, hastalığına göre verilen ilaçların düzgün olarak hastaya sunulması çok önemli olup, işin niteliği gereği eczane teknikerinin görev ve sorumlulukları önem arz etmektedir. İlaçların hastalara anlatılabilmesi açısından eczane çalışanlarına önemli sorumluluk düşmektedir.  SHMYO eczane hizmetleri programında eğitim gören öğrencilerin uygulama derslerinde eczane ortamına yabancı kalmaması ve kendini geliştirmesi adına açılan Temsili Eczane bu anlamda önemli bir eksiği gidereceğini düşünüyorum” dedi.

Üniversite ile diğer kuruluşların arasındaki işbirliğine iyi bir örnek olan bu Projenin hayırlı olmasını temenni eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, “Bu laboratuvar ile eczane hizmetleri programında eğitim gören öğrenciler, mesleki anlamda yetişmesine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. ayrıca temsili eczane ile bunu pratiğe dökeceklerdir” dedi.

 Oluşturulan temsili eczanede ilaçlar ayrı ayrı dolaplara konularak gruplandırıldı. Uygulama derslerinde temsili reçeteler yazılarak öğrencilerden bu ilaçları reçeteye göre hazırlanması ve kullanımının tarif edilmesi istenecek. Böylece öğrencilere tıpkı bir eczanede çalışıyormuş gibi bir ortam oluşturuldu. Ayrıca öğrenciler açılan laboratuvarda hekimlerin direktifleri doğrultusunda hazırlanması gereken Majistral (yapma) ilaçların eczacı gözetiminde hazırlanmasını öğrenecek.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı