Haber Detayı
03 Temmuz 2017 - Pazartesi 17:39
 
Rızvaniye Külliyesi Açıldı
Osmanlı Döneminde Rakka Valisi Rızvan Ahmet Paşa Tarafından 1736 yılında yaptırılan külliye, 1992 ve 2017 yılları arasında ŞURKAV tarafından restore edilerek Vali Tuna tarafından açılışı yapıldı.
KÜLTÜR Haberi
Rızvaniye Külliyesi Açıldı

1736 Yılında Rızvan Ahmet Paşa tarafından yaptırılan külliyede, bugün Şanlıurfa müftüsü İhsan açık tarafından okunan dua sonrası Vali Tuna tarafından açılış kurdelesi kesildi.

Açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Vali Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Öğr.Gör.S.Sabri Kürkçüoğlu, Başsavcı Uğurhan Kuş ve birçok bürokrat ve vatandaş katıldı.

2017’de restoresi bitirilen Rızvaniye Külliyesinde Rızvaniye Camii, medrese odaları ve bayan mescidi bulunuyor. “Rızvaniye -  Balıklıklıgöl El Sanatları Külliyesi olarak yeniden hizmete açılan külliyede İslami ve Gelenelsel el sanatları dersleri verilecek.

Külliye’de icra edilecek branşlar; Hüsn-i Hat, Tezhip, Ebru, Kaligrafi, Filografi, Kalemkâr, Ney, Keçe, Kazaz, Tesbih, Sahaf, Nakkaş-Ressam, Buğday sapıyla hat, Gümüş-Bakır Tombak, Naht (Ahşap oyma), Kürk, Bendir, Kilim Dokuma, Bez Dokuma, Kanaviçe, Bez Bebek ve Takı Tasarımı branşlarında eğitim verilecek.

“İşlerimizi ortak akılla yaptık”

Balıklıgöl-Dergah Platosu iyileştirme çalışmalarının tüm kurum kuruluşların ortak bir fikirde buluşmaları sonucu gerçekleştirildiğini hatırlatan Vali Tuna, “Biz bütün işlerimizi ortak akılla yapmaya çalıştık. Başta büyükşehir belediyemiz olmak üzere bütün belediyelerimiz, siyaset kurumu dahil bütün kurumlarımız, STK’larımız hepsi bizim yapımızda oldular. Balıklıgöl platosundaki yaptığımız düzenlemelerden tutun şehirle önemli meseleler, Eyyüpnebi’de devam eden çalışma gibi bir çok konu var. Belki bunların meyveleri çok sonra alınacak. Ben bu vesileyle bize bu zamana kadar verdiği destek ve çalışmalara sahip çıktığı için büyükşehir belediyemize de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Geldiğimizde ŞURKAV’IN verimliliği düşmüştü

Göreve geldikleri zaman ŞURKAV’ı verimliliği düşmüş, rehavete kapılmış bir organizasyon olarak bulduklarını kaydeden Vali Tuna, “Bunu tekrar nasıl ayağa kaldırabiliriz diye arkadaşlarımızla konuştuk. Birkaç çalışma yaptık, aramıza yeni kattığımız isimler var. Farklı bir bakışla bizim de başka yerlerde çalışırken elde ettiğimiz tecrübe ve çevreyi birleştirdik. Biz kendi başımıza bir şey değiliz. Ama güzel insanlar varsa bize akıl veren, danıştığımız mutlaka onların aklı bizim aklımız oluyor ve biz onların işaret ettiği yolda istişare ederek doğru sonuca ulaşıyoruz. Burada da daha iyisi yapılana kadar böyle bir çalışmanın şu anda en güzel en doğru çalışma olduğunu düşünüyoruz. Bunu Şanlıurfa tecrübe edecek.

Desteklenmesi gereken farklı sanatlarımız var

El Sanatları konusu önemliydi. Bunu yaparken dikkat etmeye çalıştık. Başka yerdeki esnafımızın işine, ekmeğine engel olmayan, onlarla rekabet edecek işler yapmayalım, farklı şeyler yapılsın, desteklenmesi gereken sanatlarımız var, sanatçılarımız var onlara sahip çıkalım, bir taraftan da ilim yönü olsun dedik. Çünkü burası tarihi bir ecdad mirasıdır. Her şeyi bir araya getirecek bir çalışma nasıl yapabiliriz derken ŞURKAV Üyelerimiz Sayın Sabri Kürkçüoğlu, Sayın Uğur Beyazgül, Sayın İsmail Demirkol ve yönetim kurulu üyelerimiz ile yine bize danışmanlık yapan Bayram Kök sağ olsunlar başka yerdeki tecrübelerini de aktardı ve kıyaslama yapma imkanı verdi. Ve gece gündüz çalıştılar, bu noktaya geldi, inşallah beğenirsiniz” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı