Haber Detayı
24 Mayıs 2018 - Perşembe 14:06 Bu haber 2612 kez okundu
 
Ramazan ve sıcak havaya rağmen çalışıyorlar
Ramazan ayının verdiği açlık ve susuzluğa aldırmadan 40 derece sıcak havada çalışan buğday pazarı işçileri canla başla çalışıyor.
GÜNDEM Haberi
Ramazan ve sıcak havaya rağmen çalışıyorlar

Haber: Hasan RAY

Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesi açık alanda çalışan Urfalıları oldukça zorluyor. Hava sıcaklıklarının 40 dereceyi aştığı gündüz saatlerinde güneş altında çalışan Urfalılar zor şartlarda oruç tutuyor. Sıcak havaya rağmen Şanlıurfa’nın Eyyubi’ye ilçesinde bulunan Hacı İmam Keskin Buğday Pazarında arpa yükleme ve boşaltma işi yapan işçiler çok zor şartlarda oruç tutuyorlar. Hallerinden memnun olduklarını söyleyen işçiler, “Hem bu tarafa hem de diğer tarafa çalışıyoruz” diyerek durumlarını özetliyorlar.

 

40 derece sıcakta çalışıyorlar

Türkiye’nin tahıl ambarı Şanlıurfa’da hasat dönemi başladı. Sıcak havaların etkisine giren Şanlıurfa’da Ramazan ayına denk gelen hasat döneminde çalışan Hacı İmam Keskin Buğday Pazarı esnafı ve esnafın yanında çalışan işçiler deyim yerindeyse adeta kan kusarak çalışıyor. Güneşin altında sıcaklıkların açık alanda 40 dereceyi aştığı bir ortamda çalışan işçiler, ekmek davasının ne kadar kutsal olduğunu alın teriyle ortaya koyuyor.

 

Normal şartlarda tutanlar için sorun yok

Kırsal alanda biçerdöverler tarafından biçilen ve TIR’larla Hacı İmam Keskin Buğday Pazarına getirilen arpa ve buğdaylar işçiler tarafından kol gücü ile boşaltılıyor. Sıcak havanın ve Ramazan ayının verdiği etki ile oldukça zorlanan işçiler ekmek davasına çalışıyor. Normal şartlarda oruç tutanların zorlanmak için bir nedenlerin olmadığını söyleyen işçiler, “Biz Allah’a şükür çalışıyoruz ve ibadetimizi de yerine getiriyoruz” dedi.

 

İbadetimizi yerine getiriyoruz

Hem oruç tutup hem de 40 derece sıcaklıkta arpa ve buğday yükleme ve boşaltma işi yapan Ahmet Girdi, “Hava çok sıcak ama çalışmak zorundayız. İşimiz budur. Biz bununla ekmeğimizi kazanıyoruz. Çalışmaktan kaçmıyoruz, zorlanıyoruz ama sonuçta oruç yatılarak da tutulmaz. Biz bu dünyadaki işlerimizi yaparken ibadetlerimizi de aksatmamak için çabalıyoruz. Halimizden memnunuz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı