Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 10:32 Bu haber 2612 kez okundu
 
Polat;”Tarım Şur’ası Derhal Kurulmalı”
Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Polat sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklama da Korona Virüs nedeniyle tarımın iflas etme noktasına geldiğini ve virüs sonrası ülke insanının aç kalmaması için yetkililerin derhal Tarım Şur’asını kurmaları gerektiğine vurgu yaptı.
GÜNDEM Haberi
Polat;”Tarım Şur’ası Derhal Kurulmalı”

 

Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Polat açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Ülkeyi idare edenler, insanların aç kalmaması için derhal bir tarım şurası kurmalıdır.Dünyada alınan önlem paketlerinde gıda en ön sıralarda. Çin’de ve ABD' de açıklanan ekonomik destek paketinde tarım en ön sıralarda yer alıyor.Fransa Tarım Bakanı Didier Korona virüsü başlar başlamaz çiftçilerine mektup yazdı mektupta " Siz olmazsanız biz yaşayamayız, siz olmazsanız bu zor günleri aşamayız, devlet olarak bütün gücümüzle yanındayız size güveniyoruz " dedi.

Yine İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi devlet çiftçilere en öncelikli tedbirler paketlerini sundular ve acilen üretim yapmalarını teşvik ettiler.Türkiye Dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken simdi saman dâhil 123 Dünya Devletlerinde ürün, sebze, meyve ve et alıyor.

 

Şimdi artık onlarda açlık tehlikesi korkusuyla yaşıyorlar

 

Türkiye 2019 yılında 10 milyon ton buğday almıştı bu buğday' ın yüzde 80' Rusya' dan alınmıştı.Rusya Devlet Başkanı Putin " Şimdi istediğin kadar para ver satmayacağım " diyor.

Bu dönemde sebze başta olmak üzere birçok ürünün ekim zamanı.Marketlerde, pazar da, manavda kıtlık olmaması için çiftçinin güvenli bir şekilde tarlasına gitmesi ve ekim yapması için yardımcı olunmalı.Aksi Takdirde bundan sonra zan edilmesin ki marketlere ve manavlara gittiğinizde raflar ve tezgâhlar dolu olsun.

 

Çiftçilerimizi de sağlık çalışanları gibi alkışlamalıyız

 

Bu gün eğer karnımız doyuyorsa ve aç kalmadıysak onların sayesindedir.Derhal Çiftçilere alım garantisi verilmeli, et, sebze ve tüm ürünlerde KDV sıfıra indirilmelidir. Mazot 2. TL' ye düşürülmeli, tohum, ilaç, gübre ve elektrikte devlet eski de olduğu gibi sübvansiyon uygulamalı. Ve şimdi tam zamanıdır zamanında tedbir alınmaz ve yapılmazsa bütün yılı etkileyecek sonuçlar doğurur.

 

Çiftçiler endişe ve korku içinde

 

Artık eski de olduğu gibi herkes kendi tohumu ile üretim yapmıyor, yapamiyor.Çiftçi üretim yapmak isterse iki ay öncesinde fideciyle anlaşıyor sipariş veriyor.Fidancı tohumu ekiyor ortalama 30- 35 günde fide yetişiyor ve çiftçilere satıyorlar. Çiftçi o fideleri tarlaya ve seraya ekiyor. Şimdi bam teline dokunalım Türkiye Dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken neden AKP iktidarı tarıma önem vermedi GAP ve KOP projesi için gerekeni yapmadı adeta unuttu.

Bu gün bütün Dünyada gıpta ile bakılan GAP projesinin içinde 73 milyon kilometre tarım arazisi vardır. İkinci Konya ovamız yüz ölçümü 38 milyon kilometre.

 

Eğer bu AKP iktidarı bu 18 yıl içersinde GAP projesinin içinde bulunan topraklara suyu taşısaydı sadece GAP projesinin içinde bulunan topraklarda tarım ürünü geliri yılda 200 milyar Euro gelir devletin kasasına girerdi.

 

Bu AKP İktidarı adam gibi bir tarım politikasını ortaya koysaydı sadece Konya ovamızda elde edeceği ürünlerde ülkesi ele güle muhtaç etmezdi ve kıyamete kadar vatandaşının karnını doyururdu.

 

Bu gün Türkiye 123 ülkeden tarım ürünü alıyor

 

20 ülkeden canlı baş hayvan alıyor ve her yıl yüz milyarlarca dolar veriyor.Hollanda' nın yüz ölçümü 41 milyon kilometre kare kare Konya ilimiz kadar Hollanda topraklarının yüzde 42' si deniz seviyesinin 5- 6 metre altında ülkeyi su basmasın diye etrafı 7- 8 metre duvarlardan çevrili. Hollanda dünyaya yılda 102 milyar Euro ürün ihraç ediyor Türkiye' nin yıllık bütçesi kadar. GAP projesi Cumhuriyetin en büyük eseri ve projesidir. Odağına insanı alan insanın refahını ve mutluluğunu hedefleyen bir projedir.

 

Dünyada uygulanan kalkınma projelerinin en büyüklerden birisidir GAP.

Fırat ve Dicle nehirlerinin üzerinde yapılmış 22 baraj ve 19 hidroelektrik santrali ile sulama tesislerinin yanı sıra kentsel, kırsal, tarımsal alt yapı, sanayi, eğitim, sağlık, ulaştırma, turizm. Konut ve diğer sektörleri içine alan bütünleşmiş bir projedir.

Amacı bölgeler arası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak güneydoğu Anadolu' da halkın gelir düzeyini ve hayat standardını yükseltmek.

 

Kırsal alandaki verimliliği ve istihdamı artırmak

 

Sosyal, istikrar ve ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Özetle GAP susuzlukla, işsizlikle, çaresizlikle, mücadelenin abide eserlerinden biridir.Sayın Süleyman Demirel' in ifadesiyle " GAP ALTIN ÇAĞIN HABERCİSİDİR."

" GAP fevkalade büyük bir mutluluk bir ömre değer başka bir ömrüm olsa gene buraya verirdim.".

 

GAP projesi için de yer alan topraklara suyun taşınması Valimiz Sayın Abdullah Erin beyin gazeteci Nevzat Arseven ile yaptığı röportaj da 5 milyar Türk lirası yeterliymiş bu para Türkiye Cumhuriyeti için çok büyük bir para değil. Bu proje İstanbul kanalından daha önemlidir. Millet aç olunca kanalı yiyemez kanalsız olur gıdasız olmaz.

Evet, iktidar derhal GAP ve Kop projesi için acil bir eylem planı hazırlasın.

Yoksa millet aç kalacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı