Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 21:55
 
PİSA Koleji: ‘’Çocuklarımız Yarınlarımız’’
PİSA Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Umuç, Korona virüsün eğitim üzerinde ki etkilerini TV 63 mikrofonlarına anlattı.
EĞİTİM Haberi
PİSA Koleji: ‘’Çocuklarımız Yarınlarımız’’

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covit 19 salgını hayatın birçok alanında olduğu gibi eğitim alanını da olumsuz yönde etkiledi. Özellikle sınavlara girecek öğrenciler gerekli eğitimi alamadığından dolayı gerek veliler gerek öğrenciler bilinmeyen bir çıkmazda. Bu süreci canlı ders ile telafi etmek ne kadar verimli bilemiyoruz, ama kırsal alanda ki öğrencilerimizin süreçten en çok etkilenen taraf olduğunu söyleyebiliriz.

 

Konuyla ilgili fikirlerine başvurduğumuz değerli Eğitimci PİSA Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Umuç, TV 63 mikrofonlarına konuştu.

 

                                    

 

KORONA VİRÜSÜNÜN EĞİTİM ÜZERİNE ETKİLERİ NELERDİR?

 

''Covid-19 yeni nesil Koronavirüsün etkileri tüm ülkede görülmüştür. Etkilediği alanlar saymakla bitmez. Ama tartışmasız en büyük etkisi eğitim alanına olmuştur. Bunun sebebi eğitimin diğer tüm alanları kapsıyor olmasıdır. Diğer alanların yaşadığı problemler ekonomi ile ilişkilendirilirken eğitimin geleceğimizle ilgili olduğunu unutmamız gerekiyor.

 

Uzaktan eğitimin öğrenme üzerinde katkısının olmadığı tüm veliler tarafından biliniyor. Geçen yıl 1. Sınıfa kayıt yapan bir öğrencinin bu dönemin sonunda 3.sınıfa geçeceğini biliyoruz. Bu öğrenci alfabeyi bilmeden 3. Sınıfta okuyacak. Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci Matematik dersinin konusu olan Trigonometri dersini uzaktan eğitimle öğrenip sınava öyle girecek. Bir öğretmen olarak söylüyorum, bu imkansız….

 

Başka bir örnek vereyim. Geçen yıl İnşaat Mühendisliğini kazanan bir öğrencinin 1. Sınıfta görmesi gereken ‘’Mühendisliğe Giriş’’ dersini görmeden dönem sonunda 3. Sınıfta okuyacak ‘’Ölçme ve Kontrol ‘’ dersini almayan İnşaat Mühendisi sizin evinizi inşa edecek. Şimdi sorum şu: ‘’Biz bu öğrenciyi üniversiteden mezun mu etmeyeceğiz, yoksa mesleğini elinden alıp domates satmasını mı isteyeceğiz?

 

Şanlıurfa için bahsedeyim.3 tane alış-veriş merkezi bulunuyor. Bu AVM’lerden birine aynı anda 6600 kişi, bir diğerine 2319 kişi, diğerine ise 1710 kişi aynı anda girebiliyor. Bu sayıları m² üzerinden belirliyorlar. Okullara neden aynı sistemi uygulayamıyoruz. Öyle haftanın 2 günü yüz yüze diğer 2 gün uzaktan eğitime de ihtiyaç yok. Okulların aynı anda alabileceği öğrenci sayısı zaten belirlenmiş durumda. Bu virüsten dolayı sınıflarda ki öğrencileri 2 grup haline getirip gün içerisinde 2 gurubu sabah ve öğlen diye alabilirken neden bu uygulama tercih edilmedi.

 

Koronavirüse karşı tedbir almamız gerekiyor. Bu tedbirleri çocuklara öğretecek olanlar kim??? Sağlıkçılar mı, Öğretmenler mi??? Sağlık Bakanlığı bu süreçte çok büyük performanslar gösterdi. Çok kısa sürede yeni hastaneler kurdu. Yeni birimler oluşturdu. Fakat bu hastaneler için yeni doktorlar yetişmezse kaç yıl daha ‘’ ÖNCE SAĞLIK’’ diyeceğiz.

 

Bu süreci hep birlikte yenmemiz lazım, tedbirlerimizi artırmamız lazım. Ama okulları kapatarak uzaktan eğitimle öğrencileri eğitimsiz bırakarak yeneceğimiz virüs 3 yıl sonra acısını bizden başka şekilde çıkaracaktır.’’  Diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABER: AYSEL KIRIŞAN

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı