Haber Detayı
26 Mayıs 2018 - Cumartesi 12:08 Bu haber 1894 kez okundu
 
Pasaj yangınında büyük iddia
Dünya İş Merkezinde çıkan yangında zarar oldukça büyük ancak ortaya atılan iddialar zarardan da büyük.
GÜNDEM Haberi
Pasaj yangınında büyük iddia

Haber: Hasan RAY

 

Geçtiğimiz gün çıkan yangında 12 işyeri küle dönmüş ve 1 Milyonluk zarar meydana gelmişti. Çıkan yangın kısa sürede Dünya İş merkezindeki dükkanlara sıçrayarak büyük hasara neden oldu. Ancak yangın sonrası ortaya atılan iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Kimilerine göre sık sık kesilen elektrikler yangına neden oldu. Kimi iddialara göre de itfaiye geç geldi ve yangın büyüyerek 12 işyerini küle çevirdi.ancak asıl gerçek şu ki sokaklar dar ve yangın söndürme vanaları yoktu.

 

Yangın söndürme vanası yok

Dar sokaklarda bulunan mahallerde çıkabilecek yangınlara anında müdahale edilebilmesi için yangın söndürme vanaları yerleştirilir. Ancak pasajlar bölgesinde sokakların dar ve trafiğin günün her saati oldukça yoğun olmasına rağmen bu vanaların olmaması çıkan yangına geç müdahale edilmesine neden oldu. Söz konusu vanaların olmaması ciddi bir ihmalken esnaf, duruma oldukça tepkili.

 

Elektrik kontak yaptı

Pasajda büyük maddi zarara neden olan yangın ile ilgili konuşan Japon Pasaj Dernek Başkanı Mehmet Toprak, “Elektrik pasajlar bölgesinde sürekli git gel yaptığından dolayı sorunlar zaten yaşanıyordu. Gidip gelen elektrikler zaten elektronik ürünlere zarar veriyordu. Bu sefer de git gel yapan elektriklerden dolayı jeneratörler devreye girip çıkınca kontak yapıyor ve yangına neden oluyor. Bu yangından 12 işyeri küle döndü” dedi.

 

1 Milyonluk zarar var

Pasajda çıkan yangın çok ciddi boyutlarda maddi hasar neden olduğunu söyleyen Toprak, “Bu işyerlerimizden birisi saatçiydi. Toptan kol saati satıyordu. Bu işyerimiz tamamen kül oldu. Buradaki malın değeri 150 bin dolardı. En çok zarar gören bir diğer işyerimiz kırtasiye ürünü satıyordu. Bunda da yaklaşık 70 bin dolarlık malzeme yandı. Diğer işyerlerinde ise en az 500 bin TL zarara neden oldu” diye konuştu.

 

Voltaj sıkıntısı var

Pasajların elektrik şebekelerinin eski olduğu ve yangının bundan çıkmış olabileceği iddialarına da cevap veren Toprak, “Elektrik şebekesi olarak hiçbir sıkıntısı yok. Şebekelerin yer altı çalışması henüz bitti. Ancak buradaki sıkıntı elektriklerin sık sık gidip gelmesidir. Elektrikler kesinlince bir az voltaj bir yüksek voltaj veriyorlar. Bundan dolayı bile elektronik ürünler satan arkadaşlarımız zarar görüyor” şeklinde konuştu.

 

İtfaiye geç geldi iddiası

İtfaiyenin yangın bölgesine geç ulaştığını iddia eden Toprak, “Bunu birebir yaşadık. Ateş daha yükselmeden önce herkes itfaiyeyi aradı. Ancak itfaiye tam bir saat içerisinde ancak gelebildi. Bu itfaiyenin eksikliğiydi. Zaten sokaklarımız oldukça dar. Bu sokaklarda normalde yangın söndürme vanalarının olması gerekiyor. Ama bu vanalar yok ve bu yüzden 12 işyerimiz küle döndü” ifadelerini kullandı.

 

Esnaf Yalnız Bırakılmadı

Kent protokolünden yangın sonucu zarar gören esnafa yoğun ilgi gösterildiğini belirten Toprak, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, CHP, MHP, HUDA PAR ve STK’lar bizi yalnız bırakmadı. Kendilerine teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı