Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 14:41
 
Öcalan, o tutukluyu sordu
HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Şanlıurfa T Tipi Cezaevi'nden Elazığ T Tipi Cezaevi'ne nakledilen tutuklu Remziye Karadağ'ı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.
SİYASET Haberi
Öcalan, o tutukluyu sordu

İşte yöneltilen soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Dilek Öcalan

Şanlıurfa Milletvekili

Şanlıurfa T Tipi Cezaevinde hükümlü bulunan 21 yaşındaki Remziye Karadağ, cezaevinin yönetimi tarafından haksız yere hücre cezalarına maruz bırakılmış sürekli “seni buradan göndereceğiz, sürgün edeceğiz” söylemleri akabinde cezasının tamamlanmasına 1,5 yıl kala, 11 Nisan 2018 günü Elazığ T Tipi Cezaevine apar topar sürgün edilmiştir. Yaklaşık 11 saat süren yol boyunca ring aracı içerisinde elleri kelepçeli tutulmuştur. Karadağ Elazığ T Tipi Cezaevi girişinde x-ray cihazından geçirilmiş olmasına rağmen iddiaya göre ayrıca çıplak aramaya maruz bırakılmak istenmiştir. Tarafımıza iletilen bilgilere göre bu uygulamaya karşı çıkan Karadağ’ı 7-8 kadın ve erkek gardiyan güvenlik kameralarının olmadığı bir odaya götürmüş, burada yere yatırmış, coplayarak darp etmiş, saçlarını yolmuş, hakaret ve küfürler etmiştir.

Bu nedenlerle;

1-            Remziye Karadağ’ın cezasını tamamlamasına 1,5 yıl kalmışken Şanlıurfa T Tipi Cezaevinden sürgün edilmesinin gerekçesi nedir?

2-            Remziye Karadağ’ın Şanlıurfa T Tipi Cezaevinden “seni buradan göndereceğiz, sürgün edeceğiz” gibi söylemlerle baskıya maruz kaldığı, haksız yere hücreye konulduğu iddiaları doğru mudur? Bu iddialara yönelik cezaevi yönetimi hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise gerekçesi nedir?

3-            Karayoluyla en fazla dört saat sürebilecek Şanlıurfa, Elazığ şehirleri arasının 11 saatte gidilmesinin ve bu süre içerisinde Remziye Karadağ’ın ring aracı içinde elleri kelepçeli vaziyette tutulmasının gerekçesi nedir?

4-            Remziye Karadağ’ın Elazığ T Tipi Cezaevi girişinde çıplak aramaya zorlandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

5-            Çıplak aramayı kabul etmeyen Remziye Karadağ’ın 7-8 kadın ve erkek gardiyan tarafından güvenlik kameralarının olmadığı bir odaya götürülmesi, yere yatırılması, coplanarak darp edilmesi, saçlarının yolunması, hakaret ve küfürler edilmesi iddiaları hakkında herhangi bir soruşturma inceleme başlatılmış mıdır?

6-            Bahsi geçen 7-8 gardiyan hakkında adli veya idari soruşturma, inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise gerekçesi nedir?

7-            Elazığ T Tipi Cezaevi benzer iddialarla sıklıkla gündeme gelmesine yönelik Bakanlığınızca cezaevine yönelik inceleme başlatılmış mıdır? Cezaevi yönetiminden şu ana kadar adli veya idari yaptırım uygulanan kişi var mıdır? Var ise hangi kademelerde, kaç kişi hakkında uygulanmıştır?

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı