Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 13:29
 
Nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar?
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji bilim dalının ne olduğu ve hangi hastalıklara baktığı konusunda uzman doktor Tülin Gesoğlu Demir bilgi verdi.
SAĞLIK Haberi
  Nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar?

Nöroloji bilim dalı   toplumsal bir sorun olma yoluna giden iş gücü verimi ve üretkenliği engelleyen birçok hastalığı içinde barındırmaktadır. Peki, nedir nöroloji bilimi, hangi hastalıklarla ilgilenir?

 

işte bu konuda vatandaşları bilgilendirmeyi amaçlayan  Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından nöroloji uzmanı Tülin Gesoğlu Demir, “Nöroloji genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır.”dedi.

 

Demir açıklamasının devamında şunları aktardı, “Nörolojik hastalıklar kronik (süreğen) hastalıklar olup takibinde ilaç değişimleri veya doz değişiklikleri sık yapılabildiği için hasta ve doktor arasındaki iletişim son derece başarılı olması ve takiplerin düzenli olması ve takiplerin düzenli yapılması gerekmektedir.

Şanlıurfa eğitim araştırma hastanesi nöroloji kliniği bünyesinde Baş ağrısı , Baş dönmesi , Beyin damar hastalıkları , Demiyelizan hastalıklar (multipl   skleroz ) , Epilepsi , Nörodejeneratif hastalıklar (Alzheimer , Parkinson Hastalığı ) , Nöromüsküler Hastalıklar , Periferik sinir sistemi hastalıkları konusunda ayaktan ve yatarak tanı ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Ayrıca tanı ve takiplerde tüm radyolojik görüntüleme yöntemleri ile birlikte elektromiyografi (EMG) , elektroensefalografi (EEG) testleri de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı