Haber Detayı
12 Nisan 2017 - Çarşamba 17:36 Bu haber 1760 kez okundu
 
Mustafa Destici Urfa’dan seslendi
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Ana beklentimiz Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ana soruşturma dosyasına verilmiş olan takipsizlik kararının kaldırılarak dosyanın tüm yönleriyle tekrar inlemeye ve soruşturmaya açılmasıdır. Gereken adımın atılacağına inandığımı söylemek istiyorum.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Mustafa Destici Urfa’dan seslendi

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bir dizi temaslarda bulunmak üzere dün Şanlıurfa’ya geldi. Basın mensupları ve partililer ile bir araya gelen Başkan Destici, 16 Nisan’da yapılacak referandumda ‘evet’ diyeceklerini ve sandıktan ‘evet’ çıkarmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

 

BBP REFERANDUMDA ‘EVET’ DİYECEK

Destici, merkez Haliliye ilçesinde bulunan partisinin il başkanlığınca düzenlenen basın toplantısına, Diyarbakır'daki patlamada hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başladı. Türkiye'nin kısa bir süre sonra tarihi bir seçime gireceğini ifade eden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici, referandumda “evet” diyeceklerini ifade etti. Destici, “Yapılacak halk oylamasında 'Evet' çıktıktan sonra bizim bir saniye bile boşa geçirecek vaktimiz yoktur. Başta terörle mücadele olmak üzere her alanda Türkiye, yeni bir mücadele safhasına geçirilmelidir.” diye konuştu.

BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili olayın aydınlatılması konusunda da takiplerini sürdüreceklerini bildiren Destici, parti olarak daha önce tecavüz ve teröristler için istedikleri idam cezasına ilişkin Türkiye genelinde 2 milyon destek imzası topladıklarına da değinerek, vatandaşın yüzde 98'inin iki suça idam getirilmesinden yana olduğunu sözlerine ekledi.

 

‘GENÇLER SABAHTAN AKŞAMA KADAR SURVİVOR İZLİYOR’

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, gençlerin kültürden farklı şeylerle uğraşmasına çare bulunmasını isteyerek, “Bu gençler, televole kültürüyle yetişiyor, sabahtan akşama kadar Survivor izliyor. Sosyal medyada bizim örf adet ve kültürümüzden farklı şeylerle zaman geçiriyor. Bunlara tedbir ve çare bulalım, gençlerimizi buradan nasıl devletini ve milletini düşünen ahlaklı gençler yapabiliriz, bunun uğraşını verelim. 18 yaşında gençlere seçilme hakkı vermek milyonlarca genci bir ideal peşinde koşmaya yöneltecek. Bu yasa çıktı diye 600 milletvekilinin hepsi de 18 yaşında olmayacak ama numuneler olacak, bunlar gösterilecek ki diğerleri de bunlara baksın ve örnek alsın. Devlet, millet ve aileleri için çalışmayı öncelikleri arasına koysunlar. Biz 21 yaşında İstanbul'u fetheden bir çağı kapatıp bir çağı açan Fatih'in nesliyiz ve yeni Fatihler yetiştireceğiz.” diye konuştu.

 

‘İKİ ŞEY İÇİN İDAM İSTEDİK’

İdamı tecavüzcüler ve teröristler için istediklerinin altını çizen Başkan Destici, “BBP olarak idam cezasının belirli suçlarla ilgili geri getirilmesini ilk kamuoyunda gündeme getiren ve ilk savunan siyasi partiyiz. 2011 yılında 2 milyon imza topladık ve imzalar şu anda TBMM dilekçe komisyonunda bulunmaktadır. Yine 2012 yılında 30 vilayette ve Şanlıurfa’da bunlardan bir tanesidir. Referandum yaptık, sandık koyduk. İki şey için idam istedik. Çocuklarımızı, kadınlarımızı ve kızlarımızı kaçırıp tecavüz ettikten sonra öldüren sapıklar için, bizzat kurşunu sıkan bombayı patlatan ve bunun emrini veren teröristler için idam cezası gelsin mi dedik sizler de yüzde 98 oranında gelsin dediniz. Bizim tavrımız açık ve net. Bu suçlar için idam cezasının mutlaka ama mutlaka geri getirilmesi lazım. Biz de bu anayasa sistem değişikliği paketinde de bunun yer almasını istedik ve bunu hem Cumhurbaşkanına hem de hükümete teklif ettik. Onlar da dediler ki bu bir sistem değişikliği bu sistem değişikliğinden sonra da bunu gündemimize alacağız dediler ve bizlerde bunun takipçisi olacağız. Bu suçlar için mutlaka ama mutlaka idam cezasının geri getirilmesi adaletin tecelli etmesi ve hakkın yerini bulması açısından da çok önemlidir. Bizim inancımıza da, örf ve adetimize de, adalet anlayışımıza da yüzde yüz uygundur. Biz batının Hıristiyan ülkesi değiliz. Biz öz be öz Anadolu’nun Müslüman Türk milletiyiz. Dolaysıyla bunun geri gelmesi lazım.” şeklinde konuştu.

 

‘YAZICIOĞULU DAVASINDA GELİŞME VAR’

Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında önemli gelişmelerin olduğunu ifade eden Destici, “Dün bizim için önemli bir gelişme oldu. Adalet Bakanımızın talimatıyla Adalet Bakanlığı Yargıtay 6’ncı Ceza Dairesi’nin vermiş olduğu bu üst dereceli memurlarla ilgili ‘Kovuşturmaya yer olmadığına’ dair kararın kamu yararına bozulmasını istedi. Yeni bilgiler ve deliller sunarak bozulmasını talep etti İnşallah bu soruşturma sürecin aydınlatılması noktasında atılmış olan önemli bir adımdır. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın bilgisi olduğunu ve bu konuda kendisini de bilgilendirmiştik. Bu sürecin aydınlatılması noktasında hata, ihmali ve kusuru olanların hukuk önünde hesap vermesi adına önemli bir gelişme, önemli bir adım, önemli bir tavır ve önemli bir karar olduğunu düşünüyorum. Bir başka esas ana beklentimiz Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığında ana soruşturma dosyasına verilmiş olan takipsizlik kararının kaldırılarak dosyanın tüm yönleriyle tekrar inlemeye ve soruşturmaya açılmasıdır. Gereken adımın atılacağına inandığımı söylemek istiyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı