Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 11:24
 
Muğla’dan Şanlıurfa’daki öğrencilere destek
Türkücü İbrahim Tatlıses ile Bodrum’da yaşamını sürdüren Şanlıurfalı iş adamı Necati Yavuz’un destekleri ile Muğla'nın Bodrum ilçesinde ilkokul öğrencilerince yazılan ve geliri Şanlıurfa'da bir ilkokula bağışlanacak kitabın tanıtımı yapıldı.
EĞİTİM Haberi
Muğla’dan Şanlıurfa’daki öğrencilere destek

Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu 3-A sınıfı öğrencilerinin, “Minik eller, büyük kalpler” adı verilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında yazdıkları “Arılar Ülkesi – 2” kitabının tanıtımı Nurol Kültür Merkezinde yapıldı.

 

“Eğitimsiz nesil kalmasın”

Ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses de, etkinliğe katılarak çocukların gösterisini izledi.

Etkinlikte konuşan ünlü türkücü İmparator İbrahim Tatlıses, “Böylesine değerli öğretmenlerimize ve onların yetiştirdiği nesillere sahip çıkalım. Bu çocuklar yazdıkları kitabın geliri ile Şanlıurfa’da kendi yaşıtlarındaki çocuklara eğitim desteği vermeyi amaçlamışlar. Biz büyükler olarak bu tür sosyal sorumluluk projelerine sahip çıkıp öncülük yapmalıyız. Ben İbrahim Tatlıses olarak çocuklar ile ilgili her şeye varım. Memleketim Şanlıurfa’ya bir okul yaptırdım. Böyle projelerde de üstüme düşeni yapmaya devam edeceğim. Buradan bütün sanatçı arkadaşlarıma ve iş adamlarına sesleniyorum; Ülkemizin temel taşı olan çocuklarımıza sahip çıkalım. Eğitimsiz nesil kalmasın. Suiistimal edilmelerine fırsat vermeyelim. Onları kırmayalım üzmeyelim yeter” dedi.

 

“Kendileri minik ama koca yürekli çocuklarımızı kutluyoruz”

Projeye sponsor olan, Şanlıurfalı işadamı Necati Yavuz ise, “Bu proje ilk bana söylendiğinde Sayın İbrahim Tatlıses’le paylaştım ve tereddüt etmeden kabul ettik. Bu projenin gelirini herhangi bir derneğe veya vâkıfa değil de, yine eğitime harcanmasını istedik. Beni ve firmamı bu sponsorluğa laik gören kendileri minik ama koca yürekli çocuklarımızı kutluyor, böyle bir projeye imza atıkları için memleketim Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine Bağlı Hırbetsode ilkokullu öğrenciler adına eğitim desteği verdikleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

İş adamı Yavuz’dan Cumhurbaşkanımıza ve Milli Eğitim Bakanına çağrı;

“Bu projeyi Türkiye geneline yayalım”

Bodrum’da yaşayan Şanlıurfalı iş adamı Necati Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü;“Çocuklar ülkemizin geleceği ve bizim milletimizin neslini sürdürecek olan eğitim temellerini sağlam atmamız gerekiyor. Bu temel ve temeller geleceğimizin başkanı, belki bakanı, belki de dünyanın tanıdığı bir bilim adamı veya ses sanatçısı çıkmasına olanak sağlayabilir. Bu gibi projelere sahip çıkmak lazım çünkü bu projenin esas temeli aynı yaştaki evlatlarımızın kendi yaşıtlarına sahip çıkmasıdır. Biz büyükleri olarak destek vermemiz lazım. Burada Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Milli Eğitim Bakanımıza sesleniyorum; gelin bu projeyi Türkiye geneline yayalım. Eğitimsiz nesil ve bakımsız okul kalmasın. Bölgeler arası okul ittifaklarını oluşturalım. Bu projede şahsımla birlikte öncülük yapan, değerli ağabeyim, hemşehrim Sayın İbrahim Tatlıses’in bir sözü ile vurgu yapmak istiyorum; ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık?’ Evet, belki Şanlıurfa’da Oxford yok ama bu nesil Oxford’u ayaklarına getirecek. Bundan çok eminim, çünkü Türk milletinin gücünü ve zekâsını bütün dünya biliyor. Aynı zamanda bu projenin kültürel bazdaki amacı ise; Biliyorsunuz bu yıl ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edildi. Bu nedenle Urfa’ya hem kültürel gezi yapmak, hem de gönül köprüsü kurmak istiyoruz.”

 

“Farklılıklara saygı duymayı öğrenmeliyiz”

Projenin sponsoru Şanlıurfalı iş adamı Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı;

“Hepimizin şunu iyi öğrenmesi gerekiyor. Ne X partisi, nede Y partisi, hiç biri bir çocuğumuzun tek bir gözyaşına değmez. Pırıl, pırıl evlatlarımızın bilimle, sanatla, sevgiyle büyümeleri gerekirken hiç bir siyasi fanatizme kurban edilemezler. Aynı topraklarda birlikte yaşadığımız insanlarımızın bizden farklı inançları düşünceleri olabilir. Bu farklılık onları yâda bizi kötü yapmaz sadece bu topluma renk katar. Bu farklılıklara saygı duymayı öğrenmeliyiz. Tıpkı yüz yıl önce Çanakkale’de, Urfa’da bizi birbirimize kenetleyen Kuvayi Milliye ruhunda olduğu gibi… Ağlayan bir nesil değil, pırıl pırıl gözlerle bakan bir nesil yetiştirmeliyiz.”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı