Haber Detayı
29 Mart 2017 - Çarşamba 19:09 Bu haber 3589 kez okundu
 
MEB'deki kadrosuz usta öğreticilerle ilgili önemli karar
Milli Eğitim Bakanlığı MEB Halk EĞitim Merkezi ve Akşam Sanat Okullarında çalışan kadrosuz usta öğreticilerle ilgili Danıştay'a açılan temyiz kararı onaylandı. Öğretmen niteliği taşımayan kadrosuz usta öğreticiler bağımsız sınıflarda derse giremeyecek.
EĞİTİM Haberi
MEB'deki kadrosuz usta öğreticilerle ilgili önemli karar

Milli Eğitim Bakanlığında şu an uygulanmakta olan ve öğretmen niteliği taşımayan memurlara, emeklilere veya özel sektörde çalışanlara bu görev verilmekte olduğu biliniyor. Bu kapsamda MEB bağımsız sınıflarda ders verme yetkisini sadece öğretmenlere vermek zorunda olduğu mahkeme tarafından onaylandı. Mahkeme karar metninden önemli kısımlar şu şekildedir. Tamamını aşağıdan indirebilirsiniz.

Danıştay’a Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Eğitim-Sen tarafından Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 271. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "eğitim-öğretim ...hizmetlerinde" ibaresi yönünden Dairece bir değerlendirme yapılmadığı ve hüküm kurulmadığı anlaşıldığından; aynı Yönetmeliğin 271. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "öğretmenlik sorumluluğu" ibaresi yönünden öğretmen olma niteliklerini taşımayan usta öğreticilere de bağımsız sınıf verilmek suretiyle, bu  kişilere öğretmenlik görevi yaptırılacağı, öğretmen olmayan kişilere öğretmenlik görev ve sorumluluğu verilemeyeceğinden dolayı itiraz edilmekteydi.

Merkezlerde görevlendirilen uzman ve usta öğreticilerin eğitim-öğretim hizmetlerindeki öğretmenlerin görev, yetki ve sorumlulukları içinde müdür tarafından düzenlenecek esaslara uygun olarak görev yapacağı, ancak uzman ve usta öğreticilerin görevlerini aksatmamak şartı ile başka kurumlarda veya serbest olarak da çalışabileceği düzenlenmiştir.

Dava konusu düzenlemelerle,öğretmen olma niteliklerini taşımayan usta öğreticilere de bağımsız sınıf verilmek suretiyle, bu kişilere öğretmenlik görevi yaptırılacağı anlaşılmakta olup, öğretmen olmayan kişilere öğretmenlik görev ve sorumluluğu verilemeyeceği gibi, öğretmen olarak görevlendirilme koşullarını taşımayan kişilerin bağımsız sınıflarda öğretmenlik görevi yapmasının da yasal olarak mümkün olmadığı, usta öğreticilerin, öğretmen görev ve sorumluluğu içinde bağımsız sınıf verilerek değil, ancak bir öğretmen yanında ve onun gözetiminde sınıflarda görevlendirilebilecekleri sonucuna varılmıştır denildi. Dava karar metni için Tıklayınız

kaynak: http://www.mymemur.com.tr/

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı