Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 08:16
 
Maşuk'ta şartsız kurasız konut
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Maşuk 5. Bölge 1. Etapta yer alan 3+1 tipi 982 konuttan 291'ini ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile satışa sunuyor.
EKONOMİ Haberi
Maşuk'ta şartsız kurasız konut

Açık satış yöntemiyle gerçekleştirilecek satışlara 12 Mart-29 Haziran tarihleri arasında Ziraat Bankası aracılık edecek.

 

Konutların fiyatları katına göre, 146.837,00 lira ile 200.062,00 lira arasında değişiyor.

 

ARANAN ŞARTLAR:

 

TOKİ'den yapılan duyuruda aranan şartlara ilişkin şu bilgiler verildi:

 

Konut seçimini yapan alıcılar 10 peşinat bedeli için 120 ay vade,15 peşinat bedeli için 156 ay vade, 25 peşinat bedeli için 180 ay vade alternatifleri çerçevesinde peşinatlarını ilgili banka şubelerine yatırarak

Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır.

 

• Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır.

 

Satış aşamasında, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait

belgeler istenecektir.

 

• Peşinat bedeli üzerinden 0,5 (binde beş) oranında banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden 5 (yüzde beş) oranında BSMV satış sırasında bankaca tahsil edilecektir. Ayrıca banka komisyonu ve BSMV her taksit ödemesiyle birlikte, taksit tutarı üzerinden ALICI’dan tahsil edilir.

 

• Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, dikkate alınarak İdarece belirlenecek oranda artırılacaktır.

 

• İlk taksit ödeme tarihi; Konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

 

• İlk dönemsel artış tarihi; Konut teslim tarihine göre İDARE’ce belirlenecektir.

 

• Konut alıcısı, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve

cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

 

• Konut alıcısı, Gayrimenkulün fiili tesliminden evvel teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

 

• “Konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olmaları” şartları kaldırılmıştır.

 

• Projede konut büyüklükleri ve mahal listelerinde bir çelişki olduğu takdirde uygulama projesi ve sözleşmedeki

bilgiler esas kabul edilecektir.

 

• Konutların teslim süresi, sözleşme tarihinden itibaren 36' aydır.

• Anahtar teslimi öncesinde, KDV Kanunu uyarınca konut bedelinin 1’i oranında KDV ayrıca alıcılar tarafından

ödenecektir.

 

• Konut tesliminden sonra ALICI, Yönetim Planı ve KMK’da öngörülen ortak giderlerden bağımsız bölüme (GAYRİMENKUL) isabet eden miktarları, toplu yapı alanındaki ortak tesislere ilişkin giderleri ve blok aidatlarını anahtar tesliminin gerçekleştiği veya teslim ihbarında belirtilen sürenin içinde bulunduğu aydan geçerli olmak

üzere her ay yapı/site yönetimine ödeyecektir. Alıcı bağımsız bölümü teslim almamış olsa dahi aidat ve ortak alan giderlerini ödemekle yükümlüdür.

 

• Konut alıcıları sözleşmeden doğan haklarını üçüncü şahsa hemen devir edebileceklerdir.'' (Haber Merkezi)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı