Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 17:14 Bu haber 1518 kez okundu
 
Kutlu Doğum Haftası manevi ortamda geçecek
Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, “Bu yıl da bugünden itibaren kutlamalarımız başlamıştır. İl Müftülüğü ve 13 ilçe müftülüğü ile birlikte Kutlu Doğum Haftası programlarımız düzenlendi, hafta boyunca programlarımız devam edecek.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kutlu Doğum Haftası manevi ortamda geçecek

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, içinde bulunduğumuz Kutlu Doğum Haftası’nın dolu dolu ve manevi bir ortamda geçeceğini, bu yüzden müftülük olarak birçok program tertip ettiklerini söyledi. Öte yandan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın önderliğinde lise 1 öğrencilerine ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ isimli kitap dağıtılacak. Kitabı okuyan öğrenciler arasında 17 Mayıs’ta bir sınav yapılacak. Sınavda başarı gösteren öğrenciler, Umre’ye gönderilecek.

 

‘KUTLU DOĞUM’UN MAHALLELERE KADAR OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Kutlu Doğum Haftası’nın kentin her tarafından yaşanmasını istediklerini ifade etti. Müftü Açık, “Bilindiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı önderliğinde Kutlu Doğum Haftası kutlanıyor. 14 ve 20 Nisan arasında devamlı kutlanıyor. Bu yıl da bugünden itibaren kutlamalarımız başlamıştır. İl Müftülüğü ve 13 ilçe müftülüğü ile birlikte Kutlu Doğum Haftası programlarımız düzenlendi, hafta boyunca programlarımız olacak. Sadece 15 ve 16 Nisan’da bir programımız yok, ondan sonra 17’sinden itibaren programlarımız başlıyor.” diye konuştu.

 

‘HER GÜN BİRKAÇ PROGRAMLAR OLACAK’

“Bu yılki temamız ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ olacak.” diyen Müftü İhsan Açık, “Bu şiarda bütün programlarımız gerçekleşecek. Sabah itibariyle şehrimiz kutlamalara başladı. Sayın valimizin önderliğinde okullarımızda bütün liselerimize ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ kitapları dağıtılıyor. Şu anda 20 bin kitap basıldı. Lise 1 öğrencileri arasında Kutlu Doğum Haftası’nda bu kitap okunacak ve 17 Mayıs’ta da sınav yapılarak sınavda başarılı olan öğrencilerimiz başta Umre olmak üzere, prensiplerimiz şu oldu. Gençler peygamberimizin kabrini ve Kâbe’yi ziyaret etmeye var mısınız diyoruz. Onlar da varsa bu kitabı okuyorlar ve kitabı okuduktan sonra 17 Mayıs’ta sınav oluyorlar ve ona göre de bayağı bir öğrencimizi yolcu edeceğiz. İlçelerimizin hepsinde hemen hemen her gün birkaç programlar olacak. Her mahallede tirit dağıtımları olacak. Mahallelerde insanların ayağına tiritin gitmesini istiyoruz. Sayın valimizin öncülüğünde 19 Nisan’da Kuran’ı Kerim’in tümünün yazıldığı bir sürprizimiz olacak. Kıble tarafına Dergâh Camii’ne asılacak. Kutlu doğum sadece bir yerde kutlanmak değil de mahallelere kadar oluşmasını istiyoruz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı