Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 12:09
 
Kürt Yönetmenin Fransa'daki büyük başarısı!
Kürt yönetmen Sehim Omer Xelife’nin ilk uzun metrajlı filmi olan “Zagros”, Fransa’da düzenlenen 35’inci Uluslararası Annonay Film Festivali’nde en iyi film ödülüne layık görüldü.
SANAT Haberi
Kürt Yönetmenin Fransa'daki  büyük başarısı!

Her yıl 2-12 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Annonay Film Festival’inde bu yıl Zagros’la birlikte 8 film daha yarıştı. Kısa bir süre önce Avrupa’nın en büyük film festivalleri arasında sayılan 47’nci Rotherdam Film festivalinde de gösterime giren film, büyük beğeni toplamıştı. Film bundan önce Belçika’daki Cutting Edge sitesinde 2017’nin en iyi filmleri listesinde aday gösterildi.

 

Kürt - Belçika ortak yapımı olan “Zagros”, geçen yılın Kasım ayında Belçika’da düzenlenen 44. Gent Film Festivali’nde “Grand Prix” ödülünü almıştı. Zagros filmi ayrıca Fransa’da 3-12 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen 18. Arras Film Festivali’nde jüri tarafından “En İyi Yönetmen”, seyirici tarafından ise “En İyi Film” ödülüne layık görülmüştü.

 

Film, Dubai, Stockholm, Virton ve Ramada film festivallerinde de gösterildi. Film, Zagros adında Kürt bir çobanın hikayesini anlatıyor. Yönetmen Xelife, “Bağdatlı Messi”, “Kahramanlar Ülkesi” ve “Kötü Avcı” filmleriyle 98 ödül almıştı.

 

 

Kaynak: Peyama Kurd

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Etiketler: Kürt, Yönetmenin, Fransa'daki, , büyük, başarısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı