Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 08:51
 
Külünçe sezonu başladı
Şanlıurfa’ya özgü olan külünçe sezonu Urfa sıcağı ve Ramazan ayına rağmen yeniden başladı.
YAŞAM Haberi
Külünçe sezonu başladı

Haber: Hasan Ray

Şanlıurfa yöresinin vazgeçilmezi külünçe sezonu başladı. Her yıl Ramazan bayramından bir hafta önce başlayan külünçe sezonu başladı. Kimilerinin evde yapmayı tercih ettiği  külünçeleri kimileri de hazır satan fırınlardan almayı tercih ediyor. Evde külünçe yapmak için kolları sıvayan Urfalı kadınlar ile fırınlar arasında adeta bir külünçe yapma rekabet yaşanıyor.

 

Yüzyıllardır süregelen gelenek

Şanlıurfa yöresinde Ramazan ayının son haftası yapımına başlanan külünçe, yüzyıllardır bayram kutlamasına gelen misafire ikram edilir. Şeker ve çayın yanında ikram edilen külünçenin tarihten bu yana Şanlıurfa için ayrı bir yeri var. Külünçe yapımı Urfalı kadınlar için adeta bir dayanışma örneğidir. Kadınlar külünçeyi yaparken komşularla birlikte yaparlar ancak günümüzde buna rastlamak pek mümkün olmuyor.

 

İş fırıncılara kaldı

Kadınların elinden çıkan külünçe artık kadınlardan eskisi gibi ilgi görmüyor. Yapımı zor ve zahmetli olduğu için kadınlar külünçe yapmaya pek yaklaşmıyor. Bu yüzden külünçe yapımı da evden fabrikasyona geçti. Şanlıurfa’da somun ekmek yapan fırınlar Ramazan ayının son günlerinde külünçe için kolları sıvıyor. Urfalı fırıncılar ürettikleri külünçeleri kilo bazlı olarak tüketicilere sunuyor.

 

Çayın yanında ikram ediliyor

Somun ekmek yapan fırında külünçe mesaisi yapan fırıncıların külünçeleri bayramda misafirlere ikram edilecek. Konuyla ilgili konuşan külünçe ustası Cevher Demir, “Külünçe Şanlıurfa’ya has bir üründür. Batı illerinde böyle bir geleneğe rastlayamazsınız. Biz her sene külünçe yaparız, isteyen herkes gelip bizden alıyor. Urfalılar evelerine bayramlaşmak için gelen misafirlerine çayın yanında ikram ediyor” dedi.

 

Talebe göre değişiyor

Külünçeleri talebe göre yatıklarını söyleyen Cevher Demir, “Her yıl külünçe için bayramdan bir hafta önce hazırlıklara başlıyoruz. Bu hazırlıklarımızı daha kaliteli külünçeler yapmak için yapıyoruz. Buna göre hizmet veriyoruz. Talebe göre çok ya da az yapıyoruz. Bazen günde 50 kilo bazen de 100 kilo bazen ise 300 kilo yapıyoruz. Kimileri gelip kendisi için alıyor kimileri batıdaki akrabalarına göndermek için alıyor” diye konuştu.

 

Şanlıurfa külünçesi şekerli ve tuzlu olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Şekerli ve tuzlu külünçenin yapılışı aşağıda belirtildiği gibidir.

Şekerli külünçe için;

7 bardak un

2, 5 bardak sıvı yağ/zeytinyağ

2 yemek kaşığı külünçe baharatı (Tarçın, mahlep, çemen)

1 fiske tuz

SUsam

3 bardak şeker

1, 5 bardak su

2 kabartma tozu

Yumurta sarısı üzeri için

Tuzlu külünçe için;

7 bardak un

2, 5 bardak sıvı yağ/zeytinyağ

2 yemek kaşığı külünçe baharatı

1, 5 yemek kaşığı tuz

Çörek otu

2 kabartma tozu

Su

Yumurta sarısı üzeri için

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı