Haber Detayı
11 Nisan 2017 - Salı 19:06 Bu haber 1875 kez okundu
 
Kültür ve Sanat Sokağı Açıldı
Kültürel belediyecilik çalışmaları çerçevesinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarihi Beykapısı (Bedendibi) surlarında Kültür ve Sanat sokağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin katılımıyla açılışını gerçekleştirdi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Kültür ve Sanat Sokağı Açıldı

 Çeşitli mesleklerin tekrar canlanacağı Kültür ve Sanat Sokağının açılışında konuşan Emine Erdoğan Hanımefendi: "Kadınlarımızın el emeği, göz nuru eserleri geleneğimizi sonraki nesillere anlatacak kanıtlardır. Sanata önem veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini tebrik ediyorum. Hem sanatlarımızı koruma altına aldığı hem de yeni sanatkarlar yetiştireceği için takdir ediyorum. Tüm engellemelere rağmen doğu ve batı olarak aynı anda kalkınacağız. 16 Nisan bir milat olacaktır. Kardeşliğin yurdu olan Şanlıurfa, bu yeni yolda Türkiye için öenmli katkısı olacaktır" dedi.

 

Geçmiş ile geleceği birleştiren bir çalışma olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından açtırılan Kültür ve Sanat Sokağının önemine değinen Büyükşehir belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin eşi Sema Çiftçi Hanımefendi: "Bu çalışmayla geçmiş mesleklerimizi unutmadan yeni sanatkarların yetişmesi sağlanacak. Kadına değer veren bir çalışmadır. Bugün ayrıca 11 Nisan Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 97. yılı kutlamalarını gerçekleştiriyoruz" dedi.

 

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna'nın Eşi Pervin Tuna Hanımefendi ise Urfalı kadınların meslek sahibi olma imkanını sağladığı için Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

 

Konuşmalarından ardından protokol tarafından Kültür ve Sanat Sokağının açılışı gerçekleşti. Açılıştan sonra kursiyerlerle bir araya gelen Erdoğan, burada yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

 

Burada mozaikten yapılan Recep Tayyip Erdoğan portresine mozaik parçalarını Emine Erdoğan yerleştirdi. Yapılan Recep Tayyip Erdoğan portresi Sema Çiftçi ve kursiyerler tarafından Emine Erdoğan'a hediye edildi.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının hazırladığı Kültür ve Sanat sokağında yapılacak kurslarla hem kursiyerler meslek sahibi olacak hem de unutulmaya yüz tutmuş meslekler canlanacak.

 

Geleneksel el sanatlarımız, müzik, resim, hüsnü hat, ebru sanatı, tezhip, ahşap oymacılığı ile bunun yanında bölgenin çocuklarına hitap edebilecek Hekimdede çocuk kütüphanesi ile kültür ve sanat sokağı hizmete girdi.

 

Büyükşehir Belediyesinin verdiği kurslarda Halk Eğitim Merkezi onaylı eğitim sertifikaları veriliyor. Ebru Kursu, Resim kursu, Keman kursu, Bağlama kursu, Gitar kursu, Ney kursu, Hüsn-i hat ve Tezhip kursu veriliyor. Kültür ve Sanat Sokağı 7 ev içerisinde bulunan 13 odadan oluşuyor. 

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı