Haber Detayı
22 Haziran 2018 - Cuma 09:48
 
Kronik hastalığı olanlar sıcağa dikkat!
Yaz aylarıyla beraber sıcak havalar kendini iyici htirmeye başladı. Uzmanlar kronik hastalıkları olanları sıcak havaya karşı uyardı.
GÜNDEM Haberi
Kronik hastalığı olanlar sıcağa dikkat!

Haber: Hasan RAY

Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası Şanlıurfa başta olmak üzere Türkiye’nin güneyinde iyiden iyiye hissedilmeye başladı. Meteorolojiden edinilen verilere göre hava sıcaklıkları 30 derece üzerinde seyredecek. Uzmanlar ise vatandaşları sıcak havalarda mecbur kalmadıkça dolaşmamalarını öneriyor. Özellikle kronik hastalığı olanları uyaran uzmanlar, onların gölgelerde veya evlerinde kalmaları konusunda uyardı.

 

Sağlamken hastalanabilirsiniz

Türkiye’de sıcak hava denilince şüphesiz ilk akla gelen il Şanlıurfa olur. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 40 dereceyi aşan hava sıcaklıkları beraberinde bazı sıkıntıları da getiriyor. İnsanlar sıcak havadan dolayı hastalanıyor ya da hasta olanlar sıcak havadan kaynaklı daha da ağırlaşıyor. Bu yüzden Uzmanlar, hasta olanların ve hasta olmak istemeyenlerin güneş önünde gezmemeleri konusunda uyarıyor.

 

Uzmanlar uyarıda bulunuyor

Özellikle astım, damar, tansiyon ve kalp gibi kronik hastalıkları ve aşırı kilolu ve ya zayıf olan vatandaşları sıcak havaya karşı uyaran uzmanlar, sıcak havalara karşı dikkat etmeleri konusunda tavsiyede bulundu. Uzmanlar, "Açık renk ve bol elbiseler giymeyi tercih edin. Vücudunuzla elbise arasında hava boşluğu olsun. Şapkasız ve gözlüksüz kesinlikle dışarı çıkmayın” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

 

Belirtiler varsa bunu yapın

Sıcak çarpması tansiyon düşmesi ile ortaya çıktığında bilinç kaybı, bayılma, mide bulantısı, görme bozuklukları, kusma ve çift görme gibi sorunlara yol açabildiğini söyleyen uzmanlar, “Bu belirtilerin bir kişide görülmesi durumunda yapılması gereken en önemli şey, kişinin kan basıncı düzeyinin takibe alınması ve ilk yardım uygulamasıyla birlikte kişiye bol sıvı verilmesidir. Bunu yaptıktan sonra acil servise başvurulsun” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı