Haber Detayı
08 Ekim 2017 - Pazar 16:52
 
Köy ve Mezarlıklar su altında kaldı
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Saygın köyünde vahşi sulamadan ve tahliye kanallarının olmayışından sulamadan dolayı köyün evleri ve mezarları sular altında kaldı.
GÜNDEM Haberi
Köy ve Mezarlıklar su altında kaldı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde aşırı sulamadan kaynaklanan sorunlardan birisi olan taban suyunun yükselmesi ve buna bağlı olarak evlerin bahçeleri, içi ve mezarlıklar tamamen sulama suyu ile doldu. Köy sakinleri suları uzaklaştırmak için tahliye kanalları açmasına rağmen aşırı sulamadan köyün birçok noktası sular altında kaldığı görülüyor.

Saygın Mahallesi sakinlerinden bir vatandaş konuşmasında şunları aktardı, “Baraj sularının bırakılmasıyla birlikte köyün içi tamamen su doldu. Mezarlarda doldu. Bu köyde kimse evine giremiyor. Çocukların çukurlara düşmemesi için biz okulda nöbetçilik yapıyoruz ve onların köyün içine girmesini engelliyoruz. Yemek zamanı oldu mu biz okulda veriyoruz. Çocukların istihkakı yoktur. Hep idare ediyoruz onlara da yemek veriyoruz.”

Evi yıkıldı ve hayvanları telef oldu

Yine bir başka mahalle sakini evinin yıkıldığını belirterek, “su geldi evim yıkıldı ve hayvanlar gitti. Çocukların boğulma tehlikesi yaşıyor. Tavuklarım, 2 kuzum ve ineğim gitti. Perişan haldeyiz. Devletimiz gelsin baksın, kimse bize bakmıyor. Evimiz yıkıldı. Belediye gelmiyor hiçbir şey yapmıyor. Devletimiz bu muydu?” diyerek sitem etti.

Vekillere sitem ettiler

Ali Baş isimli bir vatandaş vekillere sitem ederek şunları kaydetti, “ Kırıkhan köyünde oturuyorum ve perişan haldeyiz. Bizim oylarımızla vekil olanlar şimdi nerdeler? Seçim zamanı hepsi geliyor oy istiyor ama şimdi neden gelip bize bakmıyorlar?”dedi.

Aşırı sudan ekinler zarar gördü

Saygın Mahallesi sakinlerin bir başka vatandaş su gelmez olaydı diyerek şunları kaydetti, “Sözde su geldi görüyorsunuz ekinlerimizin halini, perişan durumdayız. Keşke su gelmeseydi, ekinlerimizin içine giremiyoruz. Evlerden çıkamıyoruz. Bir yetkili bir kişi gelip de bize bakmıyor. Büyün köy halkı perişan durumda. Evime girmek için 3000tl’ye motor aldım onunla boşaltıyorum 30 Dakka sonra tekrar doluyor. 1 tane evimiz yıkıldı, ikincisi de temeli su dolduğundan o da yıkılacak. Yetkililere sesleniyorum lütfen sorunumuzu çözün artık.”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı