Haber Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 10:16 Bu haber 1940 kez okundu
 
kıyı balıkçılarına destek geldi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, geleneksel kıyı balıkçılığının kayıt altına alınması ve desteklenmesine ilişkin açıklama yaptı.
TARIM Haberi
kıyı balıkçılarına destek geldi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, geleneksel kıyı balıkçılığının kayıt altına alınması ve desteklenmesine ilişkin açıklama yaptı. Kıyı balıkçılarına 500 ila 1.000 TL arasında destekleme ödemesi yapacaklarını söyleyen Bakan Fakıbaba, amaçlarının kıyı balıkçılığını kayıt altına almak ve sürdürülebilir yönetimin sağlanması olduğunu belirtti.

 

 Karar resmi gazetede yayımlandı

“Denizlerde ve iç sularda geleneksel kıyı balıkçılığı verilerinin güncellenerek kayıt altına alınması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması amacıyla balıkçı teknesi sahiplerine yapılacak desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esasları düzenleyen "Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliği” 29 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

10 metreden küçük olanlar

Konuyla ilgili konuşan Bakan Fakıbaba, “Ülkemiz balıkçılık filosunda, denizlerde ve iç sularımızda ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere ruhsatlandırılmış 18 bin balıkçı gemisi bulunuyor. Bu teknelerin yaklaşık yüzde 10’unu gırgır ve trol diye tabir edilen endüstriyel balıkçılık faaliyetinde bulunan büyük balıkçı tekneleri, yüzde 90’lık kısmını ise geleneksel kıyı balıkçılığı yapan, 10 metreden daha küçük boylardaki balıkçı tekneleri oluşturuyor” dedi.

 

Boyuna göre destek

Tebliğin yayımlandığı 29 Mayıs tarihinde geçerli bir ruhsata sahip, iç sularda avcılık yapan tüm balıkçı teknesi sahipleri ile denizlerde avcılık yapan 10 metreden küçük balıkçı teknesi sahiplerini, tekne boyuna bağlı olarak destekleyeceklerini söyleyen Fakıbaba, “Buna göre deniz ve iç su balıkçı teknelerinden; 5 metrenin altındakilere 500 TL, 5 ila 7,99 metre arasındakilere 750 TL ve 8 ile 9,99 metre arasındaki deniz balıkçı tekneleri ile 8 metre ve daha büyük boylardaki iç su balıkçı teknelerine 1000 TL destekleme ödemesi yapacağız” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı