Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 15:04
 
Kitap okumuyoruz
Ajan Press’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de en çok kitap okuyan il Ankara en okuyan il ise Şanlıurfa belirlendi.
KÜLTÜR Haberi
Kitap okumuyoruz

Haber: Aziz Çiftçi

Türkiye’de kitap okuma oranının oldukça düşük olmasıyla ilgili haberleri sık sık okuyoruz. Türkiye okuma oranı olarak gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde yer alan bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ise yapılan bir araştırmaya göre illerin kitap okuma oranı ortaya çıkarıldı. Araştırmada Şanlıurfa diğer illerin gerisinde kalarak okuma kitap okuyan sayısında çok geride kaldı. Kitapçılar Şanlıurfa’da vatandaşların okuma alışkanlığı olmadığı konusunda hemfikir oldu.

 

En az okuyan il Urfa

İnsanların hayatlarına yön veren ve onlar için yol haritası görevi gören kitapların okunması insan için oldukça faydalı ve yararlıdır. Ancak vatandaşlar kitabın bu yararlarının farkında olmadığından dolayı kitap okuma konusunda oldukça geride kaldı. Bu konuda bir araştırma yapan Araştırma yapan Ajans Pres, Türkiye’de en fazla okuyan ilin Ankara en az okuyan ilin ise Şanlıurfa olduğunu ortaya koydu.

 

Kitap için zaman ayrılmıyor

Yapılan araştırmada öne çıkan bir diğer başlık ise Türkiye’deki bireylerin kitap okumak için günde sadece ortalama bir dakika ayırdığı başlığı oldu. Konuyla ilgili konuşan kitapçılar, Türkiye’de kitap okuma alışkanlığı olmadığını söyledi. Genelde Türkiye’de özelde ise Şanlıurfa’da kitap okuma alışkanlığı olmadığını söyleyen kitapçılar, “Şanlıurfa’da vatandaşlar kitap okum ak için zaman ayırmıyor” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı