Haber Detayı
07 Nisan 2017 - Cuma 18:54 Bu haber 1778 kez okundu
 
Kitap fuarı açılışına yoğun ilgi
Büyükşehir Belediyesi tarafından 11 Nisan Kurtuluş Etkinlikleri kapsamında 7-16 Nisan tarihleri arasında kapılarını okur severlere açacak olan 1. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı'nın açılışı yapıldı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Kitap fuarı açılışına yoğun ilgi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anısına hazırladığı '1. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı' kapılarını okur severlere açtı. Rabia Meydanında düzenlenen fuarın açılışına yoğun ilgi gözlenirken, fuara 115 yayın evi ve 84 yazar katılım gösterdi.

Fuarın açılışına Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz, STK başkanları, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

‘BİZLER BÜYÜK BİR MEDENİYETİN VARİSLERİYİZ’

Açılış programında konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, “Bizler büyük bir medeniyetin varisleriyiz ama bunun ne kadar farkındayız. Her alanda bilimde, kültürde, sanatta insanlara büyük hizmetler vermiş bilim adamlarımız ve ecdadımız var. Bunları belki yeterince tanımıyoruz, inşallah bu yazarlarımızı kitapları, kitap fuarları vasıtasıyla okullarımız, eğitimcilerimiz tanıtacaktır. Okuya okuya kendi gönül medeniyetimizi zenginleştireceğiz. Birbirimizle olan irtibatımızı daha kolay keşfedebileceğiz. Burada tabii ki yazarlarımıza da büyük görevler düşüyor.” dedi.

 

‘URFA’YA HİZMET ETMEK BİZİM İÇİN BÜYÜK ONURDUR’

“Şanlıurfa ile ilgili söylenen sözlere ilave etmeye gerek yok.” diyen Vali Tuna, “Çünkü Şanlıurfa her şeyi ile kendi görüşlerini ispat etmiş, hem bölgede hem de ülkede sigorta konumunda olan güzel görevli insanların yaşadığı ülkemizin gelecekte ihtiyacı olan genç nüfusun yaşadığı bir şehirdir. Bu şehirde hizmet etmek bizim için büyük bir onurdur. Yerel yöneticilerimizle, arkadaşlarımızla hükümetimizin bize vermiş olduğu destekle çok güzel işlere imza atacağız.” şeklinde ifade etti.

 

BAŞKAN ÇİFTÇİ: ‘GENÇLERİMİZE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ’

“Şanlıurfa’nın kurtuluşunun 97’nci yıl dönümünü kutlama etkinliklerine kitap fuarını açarak başlattıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat çiftçi, “Kitap fuarları ve kütüphaneler, bilgi paylaşımı için en etkin yoldur. 115 yayın evi ve 84 yazarımızı İlim ve Kültürün Başkenti Şanlıurfa’da siz hemşerilerimizle buluşturuyoruz. Bütün Şanlıurfalı hemşerilerimin ve aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri olan gençlerimizin bu kitap fuarını muhakkak ziyaret etmelerini ve istifade etmelerini öneririm. Gençlerimize çok önem veriyoruz. Çünkü geleceğimizin onlar olduğunun bilincindeyiz. Bize düşen görev, gençlerimizi geleceğe fikri ve bedensel olarak en donanımlı şekilde hazırlayabilmek, geleceğin ruhunu, bugünden hazırlamaktır. ifadelerini kullandı.” ifadelerini kullandı.

 

‘ŞEHRİMİZE YENİ KÜTÜPHANELER KAZANDIRDIK’

Okuyan bir Şanlıurfa’yı hayal ettiklerini dile getiren Başkan Çiftçi, Toplu taşımayı kullanan yolcularımız için otobüs beklerken gerek toplama merkezinde ve gerekse diğer duraklarda 'Durak Kütüphaneler' yerleştiriyoruz. Kitaplar Büyükşehir'den diyoruz. Şehrimize yeni kütüphaneler kazandırdık. Şu an ilimizde Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından işletilen halkımızın faydalandığı 7 kütüphanemiz var. Bunlar arasında çocuk kütüphanelerine de ağırlık verdik. En az her ilçemizde muhakkak süratle bir halk kütüphanesi, bir çocuk kütüphanesi olmak üzere bir hedef belirledik ve bu hedef noktasında ilerliyoruz. Mevcut kütüphanelerimize binlerce yeni kitap kazandırdık. Okullarımıza da kütüphaneler kurduk. Şehrimizi ve milli kültürümüzü tanıtan yeni ve kaliteli kitaplar yayınladık. TÜBİTAK işbirliği ile Özellikle çocukların ve gençlerin bilime olan ilgi ve meraklarını artıracak, teknolojiyi daha doğru kullanmalarını sağlayacak Bilim Merkezlerinin kurulması için protokol imzaladık." şeklinde konuştu. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı