Haber Detayı
13 Nisan 2017 - Perşembe 10:02 Bu haber 4321 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu: Seçim barajını Kürtler için getirdiler
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Seçim barajını Kürtler için getirdiler. Türkiye'nin artık bunları aşması gerekiyor" dedi.
GÜNDEM Haberi
Kılıçdaroğlu: Seçim barajını Kürtler için getirdiler

Siyaset kurumunun görevinin çözüm üretmek olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “İki yasama dönemi öncesi anayasanın 60 maddesi üzerinde uzlaşma sağlandı. Bu çok sıradan bir olay değildir. 4 siyasi parti görüş birliği sağladı. Yasalaşma sürecini yakalayamadı. Uzlaşma kültürü parlamentoda var” dedi.

 

'Kampanya eşit şartlarda yürütülmüyor'

 

Referandum kampanyalarının eşit şartlarda sürdürülmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bir sefer ‘evet’ kampanyasını devlet yönetiyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, valiler, devletin araçları, otobüsleri uçakları, devletin parası ile yürüyen bir evet kampanyası var” şeklinde konuştu.

 

Gaziantep’te “evet” çadırını ziyaret ettiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “‘Evet’ çadırını ziyaret ettiğimde bir vatandaş bana, ’18 yaşında milletvekilliğine neden karşısınız’ diye sordu. ‘Değiliz’ deyince şaşırdı. Biz gençlerin vekillik yapmasına değil, vekillik yapıp ömür boyu askerlikten muaf olmasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

 

‘Barajı darbeciler getirdi’

 

Yüzde 10 seçim barajının 12 Eylül darbesi ile getirildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

“Yüzde 10 seçim barajını kim getirdi? Darbeciler getirdi. Bunun kaldırılması için yasa teklifi verdik. Doğrusu, yüzde 1 oy alan partinin genel başkanının Meclis’te olmasıdır. Açık konuşalım seçim barajını Kürtler için getirdiler. Kürtler de bizim vatandaşlarımız değil mi? Türkiye’nin artık bunları aşması gerekiyor.”

 

Kaynak: CNN Turk

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı