Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 17:51
 
Kayıp Şehitlerin Mezarı Bulundu
Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Şanlıurfa İl Başkanı Bekir Kılcı, Şehit ve Gaziler Derneği Akçakale İlçe Başkanı Muhammet Zeki Yalçınkaya’nın girişimleri ve uğraşları sonucunda şehit İbrahim Keçe ve 2 arkadaşının naaşlarına 58 yıl sonra ulaşıldı.
GÜNDEM Haberi
Kayıp Şehitlerin Mezarı Bulundu

Şehit İbrahim Keçe 02.03.1962 yılında Türkiye –Suriye sınırının Akçakale ilçe bölümünde 2 arkadaşıyla nöbet tutarken gayrimeşru yollarla sınırı geçmeye çalışan kişiler girdiği çatışmada 2 arkadaşıyla beraber şehit edilmişti. Dönemin sınır jandarma komutanı tarafından ailesine haber verilmek üzere Denizli ilindeki akrabalarına haber verilmek istenmiş ve ailesi sahibi yoktur defnedin denilmesi üzerine şehit edildiği yerde definler yapılarak sonradan unutularak mezarları kaybolacak seviyeye gelmişti.

 

 

Şehit İbrahim Keçe’nin yakınlarının araştırmaları sonucunda Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Bekir Kılcı ile yapılan görüşmeler Akçakale ilçe Başkanı Muhammet Zeki Yalçınkaya2nın araştırmaları sonucunda şehitlerin mezarının Türkiye –Suriye sınırının Akçakale’nin Buket köyü civarındaki bulunan Doğu 3 nöbetçi kulübesinin altında mezarların olduğu fark edildi. Şehit mezarlarının yerlerinin keşfedilmesi üzerine şehit ailesi ile iletişime geçen Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Bekir Kılcı Şehit İbrahim Keçe’nin oğlunu ve torununu Şanlıurfa’ya davet ederek şehidin mezarını buldukları müjdesini verdi.

 

Şanlıurfa’ya gelen Şehit İbrahim Keçe’nin 61 yaşındaki oğlu Ramazan Keçe şehit babasının mezarı başında gözyaşlarına hakim olamazken mikrofonlarımıza şu açıklamalarda bulundu.

 

 

Ramazan Keçe;” ben 3 yaşındayken yani 1962 yılında babamın Urfa vilayetinde sınırda nöbette iken yasa dışı yollarla Türkiye-Suriye sınırını geçmeye çalışan bir grup tarafından babamın şehit edildiği bilgisi bize ulaştı. O dönemin imkansızları yüzünden bir türlü babamızın naaşı bize ulaşmadı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Şanlıurfa İli Akçakale ilçesinde defnedildiğini öğrendik. Defalarca ilgili resmi kurumlara resmi yollarla baş vuruda bulunmamıza rağmen herhangi bir netice alamadık. Bu noktada Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanımız Sayın Bekir Kılcı başkanımıza ulaştık. Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanımız Bekir Kılcı ve İlçe Başkanımız Muhammet Zeki Yalçınkaya’nın araştırmaları sonucunda şehitlerimizin Akçakale’nin Buket mahallesi yakınlarında sınırın sıfır noktasında defnedildikleri bilgisine ulaştılar. Bu bilgiyi bizlerle paylaşarak bizleri Şanlıurfa’ya davet ettiler. Şu an karmaşık duygular içerisindeyim. Yıllar sonra babamın mezarının bulunmasının buruk sevincini yaşıyorum. Babam olmadan onlarca bayram geçirdik. Hep bir ukte olarak içimde kalmıştı. Bayram sabahı gidip  babamın mezarına bir Fatiha okuyamamak.61 Yıl sonra Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanımız Bekir Kılcı başkanlığında babamın mezarını bulmakta emeği geçen tüm ilçe başkanlarıma şükranlarımı sunarak minnettar olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. diyerek sözlerini tamamladı.

 

Öte yandan bir açıklama da Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Bekir Kılcı’dan geldi.

Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Bekir Kılcı;”Biz Şanlıurfa Şehit ve Gaziler Derneği Başkanlığı olarak bu şehit mezarlarının kayıp olduğu haberinin bize ulaşmasının ardından harekete geçerek gerekli araştırmayı İlçe Başkanlarımızla birlikte harekete geçtik. Akçakale ilçe başkanımızın araştırma noktasında yaptığı çalışmaların ardından müjdeli haberi Akçakale İlçe Başkanımız Muhammed Zeki Yalçınkaya tarafından bize iletildi. Bize Aile ile bu hüzünlü haberi paylaştık. Ailemiz Şanlıurfa’ya gelerek misafirimiz oldu. Şehitlerimizin mezarları başına giderek gözyaşlarına hâkim olamadılar. Bizler buna vesile olmanın mutluluğunu ve hüznünü bir arada yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte Sayın Valimiz Abdullah Erin olmak üzere, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile iletişime geçerek şehitlerimizin mezarlarını yaptıracağız. Emeği geçen başta Akçakale ilçe Başkanım olmak üzere emeği geçen tüm ilçe başkanlarıma müteşekkirim.” Diyerek sözlerini tamamladı..

 

Haber:Sevda Nur AKBAŞ

Görüntü:Mustafa ÇİÇEK

ÖZEL HABER

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı