Haber Detayı
21 Haziran 2017 - Çarşamba 18:34
 
Kanadalı ünlü yazar: Kürdistan’ın bağımsızlığına hazırlanalım
DÜNYA Haberi
Kanadalı ünlü yazar: Kürdistan’ın bağımsızlığına hazırlanalım

Kurdistan24.net sitesinde yer alan habere göre; Kanadalı Orta Doğu uzmanı gazeteci yazar Michael Petrou, ülkesinin Kürdistan'da yapılacak olan bağımsızlık referandumuna karşı yaptığı, "Irak'ın bütünlüğünden yanayız" açıklamasını eleştirdi. Petrou, Kanada'nın Kürdistan'ı desteklediğini, Peşmergeye silahlı eğitim ve destek sağladığını hatırlatarak, bağımsızlık referandumunun da desteklenmesi gerektiğini söyledi. 
Yazdığı kitaplar ve Orta Doğu üzerine yaptığı haberlerle tanınan ödüllü gazeteci yazar Michael Petrou, ülkesinin Kürdistan'da yapılacak bağımsızlık referandum karşısındaki tutumunun, Kanada'nın Kürdistan politikasıyla çeliştiğini belirtti. 
Aynı zamanda Ottowa’daki Soykırım ve İnsan Hakları Araştırmaları Montreal Enstitüsü uzmanlık da yapan Petrou, Opencanada isimli politika ve analiz sitesine yazdığı makalede, Kanada'nın, Kürdistan'a yönelik askeri eğitim ve desteğinin sürdüğünü, bunun da dolaylı olarak Kürt devletinin inşasına yardım etmek anlamına geldiğini ve Kanada'nın bu politikayla paralel açıklamalar yapması gerektiğini vurguladı. 
"BAĞIMSIZLIĞI HAK EDEN BİR ULUS VARSA O DA KÜRTLERDİR"
"Kürt bağımsızlığı her zamankinden daha yakınken Kanada'nın buna hazırlanması gerekiyor" başlıklı makalesinde dünya üzerinde devletsiz halklar arasında bağımsızlığı en çok hak edenlerin Kürtler olduğunu ifade eden Petrou, Kanada'nın birleşik Irak politikasının "sürdürülemez" olduğunu söyledi. 
Kanada dahil birçok ülke için Kürtlerin bağımsızlığının adil bir sonuç olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Petrou, Kürtlerin yüzyıldır başka uluslarla birlikte yaşadığını ancak sürekli ayrımcılığa maruz kaldıklarını ve soykırımlara uğradığını hatırlattı.
Batının Kürdistan'ı DAİŞ'le mücadelede önemli bir müttefik olarak gördüğünü, Kürdistan'ın dünya demokrasisiyle bağlarını güçlendirme isteğini gördüğünü ve dünyayı hayal kırıklığına uğratan bir bölgede Kürdistan'ın istikrarlı bir müttefik olacağını düşündüğünü ifade eden Petrou, "Eğer Irak'tan bir Kürt devleti çıkarsa orada yaşayanlar için iyi olur mu?" diye sorarak, "Kürtlerin kurduğu federal bölgeye bakmak buna 'evet' demek için yeterli" dedi. 
"KÜRDİSTAN, IRAK'TAKİ HERHANGİ BİR YERDEN ÇOK DAHA GÜVENLİDİR"
Kürdistan'da uzun zamandır yaşayan insanların Saddam döneminden bu yana yaşanan değişimler karşısında şaşkınlık yaşadığını söyleyen Petrou, "Fakat bağımsız bir Kürdistan hala aynı mahallede yaşamak zorunda kalacak." diyerek bölgesel tepkilere değindi.
İsrail dışında bölgede Kürtlerin bağımsızlığını memnuniyetle karşılayacak bir gücün olmadığı görüşünü dile getiren Petrou, "Türkiye, İran ve Suriye'deki Kürt varlığı, bu ülkeleri bağımsız Kürdistan fikri karşısında tedirgin ediyor" diyerek bu yaklaşımın yanlış olduğunu söyledi. Petrou, "Bağımsız Kürdistan sahip olduğu petrolün ihracı için komşulara ihtiyaç duyacaktır. Bu da Kürdistan'a komşu ülkeler için önemli bir kalkınma aracı olabilir" dedi.
Kürdistan'ın bağımsızlığı konusunda Kanada'nın bir sonraki adımda rol oynamaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyen Petrou şöyle devam etti:
"Ottowa DAİŞ'le mücadeleye verdiği yardım nedeniyle Irak ve Kürdistan meselelerine karıştı. Bu, Kanada'nın kaçınması gereken olay değil. Ayrıca, öncelikle Kanada'nın 2014'te savaşa girmesi üzerine DAİŞ'in saldırılarına maruz kalan ve koalisyonun en etkili üyeleri olan Kürtlere bu yardımı sunmak mantıklıydı. Bu yardım DAİŞ'n yenilmesinden öte bir sonuç doğuruyor. Kürdistan'ın DAİŞ'ten sonraki hedefi bağımsızlık olacaktır. Ottawa'nın buna Irak birliği için verdiği destek bildirgelerinin ötesinde bir yanıt hazırlaması gerekiyor."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı