Haber Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 09:20
 
kadın meclisinden Leyla Güven ile ilgili açıklama
HDP kadın meclisi tarafından yapılan yazılı bir basın açıklamasıyla Milletvekili seçilen ve tahliyesi çıkan ancak sonra savcı itirazı ile tahliye edilmeyen Leyla Güven'in milyonların iradesi olduğu belirtildi.
GÜNDEM Haberi
kadın meclisinden Leyla Güven ile ilgili açıklama

işte kadın meclisinin basın açıklaması;


Leyla Güven Milyonların Sesi, Kadınların İradesidir!
 
AKP-Saray iktidarının savaş politikalarına karşı çıktığı gerekçesiyle Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi’ne gönderilen Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven, 29 Haziran 2018 tarihinde tahliye edildi. Ancak tahliye kararı verilir verilmez Diyarbakır Başsavcılığı tarafından karara itiraz edildi, bir üst Mahkeme de tahliye kararını kaldırarak, Milletvekilimiz Leyla Güven'in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkemenin ilk elden verdiği tahliye kararına itiraz eden Başsavcı, tahliyeyi engellemiş ve Milletvekilimiz Leyla Güven'e karşı alenen kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu işlenmiştir.

Mahkemelerin kararları herkes için bağlayıcıdır ve uygulanmak zorundadır. Ancak Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven’in sabah saatlerinde verilen tahliye kararı uygulanmamış; mahkeme kararı dikkate alınmamış; hukuka ve yasaya aykırı biçimde özgürlüğü elinden alınmış; keyfi biçimde savcılığın itirazının sonucu beklenmiştir. Dava dosyasına hakim olmayan başka bir mahkeme tarafından; kendi Mahkemesinin tahliye kararı ortadan kaldırılmıştır.

AKP-saray iktidarı 24 Haziran seçimleri kapsamında meydanlarda “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sayesinde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı tam güvence altında olacaktır.” diyerek milyonlarca yurttaştan oy isteyip yalan söylerken 16 yıldır yaptığı gibi bizleri yine yanıltmamıştır. AKP-saray iktidarı, 24 Haziran’da özellikle Kürdistan’daki gerçekleştirdiği seçim hilelerine rağmen çoğunluğu alamamıştır. Her türlü hileye rağmen çoğunluğu alamayan AKP-Saray rejimi, talimatlandırdığı yargıyla ve seçim kurullarına yönelik baskı yoluyla Türkiye halklarının tercihini yansıtan sonuçları kendi lehlerine uydurmanın çabasını zorla yürütmektedir.

Bu çerçevede Kürdistan ve Türkiye Kadın Hareketi olarak kadınların özellikle siyaset alanında eşit temsiliyet ile tüm karar mekanizmalarında yer alması ile ilgili geliştirdiğimiz eş başkanlık sistemi gibi yaşamın her alanında kadını bir özne olarak yer alması politikası, AKP-Saray iktidarının inşa etmek istediği itiraz etmeyen ve içerisinde bir özne olarak kadına yer vermeyen toplum modelinin en büyük panzehiri olmuş ve olmaya da devam etmektedir.
 
Kadınların, milyonların iradesi, sesi olan Leyla Güven’in hukuksuz biçimde rehin alınması, rehin alındığı süreçten bu yana geçen 6 ayın ardından hakkında tahliye kararı verilmesi ve bu tahliye kararına saray savcılarının yapmış olduğu itirazın jet hızıyla kabul edilmesi göstermiştir ki; özgürlüğü, cesareti ve savaş politikalarına karşı barışı ve özgür yaşamı inşa eden kadın özgürlük anlayışı, AKP-Saray rejiminin en büyük engelidir.
Türkiye halklarına dayatılan acıya, ölüme, gözyaşı ve tutuklamalara karşı 24 Haziran gecesi, halklar demokratik siyaset seçeneğini tecih ettiğini ortaya koymuş, iradesini açığa çıkarmıştır. Bugün iktidarın da yapması gereken bu seçeneğin önünü tıkamak değil aksine açmaktır.

Bizler, zindanlarda, asla teslim olmayan kadın iradesini yargıladığını düşünen zulmün mahkemelerinde zalimin gözünün içine bakarak cesareti haykıran kadınlarız. Leyla Güven Hakkâri halkının, tüm kadınların, milyonların iradesidir.

Leyla Güven’i derhal serbest bırakın!
 
HDP Kadın Meclisi 
30 Haziran 2018
 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı