Haber Detayı
23 Haziran 2017 - Cuma 18:33
 
İranlı yazarlardan Kürdistan’ın bağımsızlığına destek
İran’ın resmi tutumunun Kürdistan’ın bağımsızlığına şiddetle karşı çıkması bir yana İran’ın tanınan yazar ve akademisyenleri Kürdistan’ın bağımsızlığını desteklenmesi gerektiği duyurdu.
DÜNYA Haberi
İranlı yazarlardan Kürdistan’ın bağımsızlığına destek

kurdistan24.net/tr'de yer alan habere göre; Reformcu yazarların başında gelen Tahran Üniversitesi Siyasal Bilimler Profesörü Sadıq Zibekelam, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye gönderdiği bir mektupta Kürdistan’ın eninde sonunda bağımsızlık referandumunu gerçekleştireceğini ve bunun bölgede büyük değişimlere yol açacağını belirtti.

İran merkezli ‘Diplomasi’ haber sitesinde bir makale yayımlayan İran’ın tanınan araştırmacılarından Sadıq Maliki, “Kürt devletinin doğumu: Sorunlar ve sonuçlar” başlığıyla kaleme aldığı makalesinde Kürlerin dünyadaki devleti olmayan en büyük ulus olduğunun altını çizerek, Kürtlerin devletlerini kurmak için büyük bir çaba içerisine girdiklerini söyledi.

Er yada geç Kürt devletinin kurulacağını belirten Maliki, Kürtlerin bağımsızlıklarını ilan edebileceklerinin farkına vardıklarını ve bunu gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Azeri asıllı İranlı ünlü yazar Muhammed Eresi ise ‘Emruz’ gibi İran’ın tanınan haber sitelerinde yayımlanan makalesinde bağımsız Kürdistan’ın bölgede barış ve huzuru kalıcılaştıracağını söyledi.

Eresi, bağımsız Kürdistan’ın desteklenmesinin, demokrasi ve azınlık haklarının desteklenmesi olduğunu vurgulayarak, Kürdistan’daki tüm etnik, dini ve mezhebi azınlıkların özgürce yaşayabildiklerini söyledi.

ABD’nin Kürdistan’ın bağımsızlığını desteklediğini dile getiren Muhammed Eresi, İran’ın buna karşı çıkmaması ve olumlu yaklaşması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı