Haber Detayı
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 12:38
 
İl Sağlık Müdürü Gülüm’den Urfalılara Çağrı
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet GÜLÜM 3. doz aşısını yaptırarak vatandaşlarımızı aşı olmaya davet etti.
SAĞLIK Haberi
İl Sağlık Müdürü Gülüm’den Urfalılara Çağrı

 

İki doz sinovac aşısından sonra 3. hatırlatma doz aşısını biontech yaptırdığını açıklayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet GÜLÜM Sağlık Bakanlığının bütün ülke genelinde aşı oranlarının 70 çekilmesi talimatından sonra son 15 gündür Urfa’da da büyük bir seferberlik olduğu belirterek 120 nin üzerinde ekiple köylerde evlerde mobil aşı ekiplerin bulunduğunu dile getiren İl Sağlık Müdürü Gülüm, açıklamasını şu sözlerle devam etti:

 

Bunlar ev ev dolaşarak aşıları tamamlamaya çalışmaktalar. Bütün bu çabalarımıza rağmen aşıda geldiğimiz oran 30 civarında bu Şanlıurfa için kabul edilebilir bir oran değil. Maalesef biliyorsunuz bir delta virüs atağı bekleniyor bu ağustos veya belki sonbahar aylarında olacak. Bu tür vaka artışlarında aşı oranları düşük olan şehirler yeni entübasyon, yoğun bakımlar ve yeni ölümler için büyük bir risk taşımaktalar.

 

Bunu hiç kimse arzu etmez hiç kimse gönlü el vermez bunu engellemek için bütün sağlık çalışanları büyük bir fedakarlık ve seferberlik ruhu içerisinde sahadalar.

 

Sayın Valimizin organizasyonunda kaymakamlarımızla birlikte günlük listelerimizi yayınlıyoruz. Bu listelere bağlı olarak muhtarlarımızla gidilecek köyleri önceden aşı olacak vatandaşlarımızı bir merkezde toplayıp orda da çok seri bir şekilde aşıların yapılması sağlanıyor.

 

Bugün geldiğimiz aşı sayısı 500 binin üzerinde 1 milyon 300 bin civarında hedef nüfusumuz var dediğimiz gibi hedef nüfusumuz 30 civarındayız bunun artırılması lazım özelikle genç nüfusumuz genç arkadaşlarımızın kaynağını bende merak ettiğim değişik yanlış bilgilerle bir aşı tereddütü yaşadığını görüyoruz. Kesinlikle bir toplumsal kitlesel aşı reddi yok ama genç kardeşlerimiz kafalarının bu değişik söylentilerle meşgul olduğunu biliyoruz. Bunların hiçbir bilimsel yanı yok bizde bugün belki ’de bunun olmadığını göstermek adına 3. dozumuzu olduk biontech tercih ettik inşallah bütün aşısı olan kardeşlerimize bol antikorlar olur sonbaharda beklenen salgın için aşı 100’e yakın bir koruma sağlamakta ben bütün genç kardeşlerimize gönül rahatlığıyla aşı olmaya çağırıyorum dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı