Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 18:29
 
İl sağlık müdürlüğü bebek ölümünü yalanladı
Şanlıurfa'da aşılandıktan sonra hayatını kaybettiği iddia edilen bebekle ilgili Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı.
ASAYİŞ Haberi
İl sağlık müdürlüğü bebek ölümünü yalanladı

İşte o açıklama

BASIN AÇIKLAMASI
 
Medyada “2 Aylık Bebeğin Aşıdan Sonra Öldüğü İddiası” başlığı ile yer alan habere ilişkin açıklama aşağıda yer almaktadır.

Haberde adı geçen hasta 05.12.2018 saat 01.00 sularında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk aciline nefes alamama, morarma şikayetiyle getirilmiştir. 2 aylık hastanın bir gün önce saat 10.30 civarında 2. ay rutin aşılarını yaptırdığı bilgisi ailesi tarafından beyan edilmiştir.

Acil serviste uzmanlar tarafından hastaya gerekli tüm müdahaleler yapılmasına rağmen hasta ex olmuştur.

Anafilaksi (Allerjik şok) hastanın alerjenle karşılaşmasını takip eden ilk iki saatte, özellikle 5-30 dakikada kendini gösteren bir durumdur. Hastanın acil servise geliş saati, aşılamadan 14-15 saat sonraya tekabül etmekte; bu durum, aşı reaksiyonu veya anafilaksinin bu kadar geç oluşmayacağı bilimsel gerçeği ile bağdaşmamaktadır. Geliş şeklinin ani bebek ölümü (anne kucağında boğulma veya süt aspirasyonu) olduğu en güçlü ihtimal olarak değerlendirilmektedir.

Bununla birlikte, konuyla ilgili İl müdürlüğümüz tarafından inceleme başlatılmıştır. 

Bilgilerinize saygı ile sunulur."

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı