Haber Detayı
05 Nisan 2017 - Çarşamba 09:24 Bu haber 11745 kez okundu
 
İdlib’de insanlık suçu
Suriye’nin İdlib kendinde kimyasal gaz saldırısı sonucu aralarında çocukların da bulunduğu 100 kişi öldü 400 kişi yaralandı. Ortaya çıkan yeni görüntülen vahşetin boyutlarını ortaya çıkardı.
DÜNYA Haberi
İdlib’de insanlık suçu

Suriye'nin İdlib kentinin güneyinde bulunan Han Şeyhun beldesinde “kimyasal gaz" ile bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda aralarında çocukların, kadınların ve yaşlıların da bulunduğu 100’ü aşkın sivil hayatını kaybetti, 400’e yakın kişi yaralandı.


İdlib Sağlık Müdürlüğü yetkilileri yaralananların bazılarında bayılma, nefes alma zorlukları, ağızdan köpük çıkma gibi komplikasyonlar gözlendiğini bildirdi. Kullanılan gazın Sarin gazı olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. 


KARŞILIKLI SUÇLAMALAR VE YALANLAMALAR
Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının rejim güçlerine ait savaş uçaklarınca gerçekleştirildiğini ve bunun bir “kimyasal gaz” saldırısı olduğunu açıkladı.
Suriye ordusu ise "kimyasal saldırı" düzenlediği iddialarını reddederek, muhaliflerin elindeki bir gaz deposunu vurduğunu iddia etti.


AB: ESAD REJİMİ SORUMLU
Birçok ülkeden saldırıya yönelik sert tepkiler gelirken, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Suriye'deki kimyasal saldırıda asıl sorumluluğun Esad rejiminde olduğunu söyledi.

kaynak: kurdistan24.net

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı