Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 13:30
 
HÜDA PAR Genel Başkan Yapıcıoğlu’ndan Şanlıurfa Çıkarması
HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Şanlıurfa Haliliye İlçesinde özel bir mekanda ulusal ve yerel basın organlarıyla basın ile bir araya geldi.
SİYASET Haberi
HÜDA PAR Genel Başkan Yapıcıoğlu’ndan Şanlıurfa Çıkarması

 

HÜDA PAR Gene Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya yaptığı ziyarette; esnaf, kanaat önderleri, akademisyenler ve STK temsilcilerini ziyaret etmesinin ardından uğun Şanlıurfa Haliliye ilçesinde bulunan özel bir mekanda yerel ve ulusal basın organları ile kahvaltıda bir araya gelerek gündeme ilişkin bir takım değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Genel Başkan Yapıcıoğlu, kameralar karşısında Şanlıurfa’da Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da ciddi anlamda sıkıntıların ve yaşanan sıkıntıların birbiri ile aynı olduğunu belirterek açıklamasına şu sözlerle devam etti.

 

Piyasada da bir bozukluk vardır. Esnaf iş yapamamaktan veya yeterince iş yapamamaktan şikayetçidir. Küresel manada bir sıkıntı var. İnşallah bu sıkıntılar daha fazla sürmez diye temenni ediyoruz. Tabi bunun için de tedbirlerin alınması lazım. Fakat bu faizli sistem fakiri her gün biraz daha fakir yapıyor. Özelikle dar gelirli vatandaşlara satış yapan esnafı daha fazla etkiliyor.

 

 

ŞANLIURFA HALKI SİYASET VE SİYASETÇİLERDEN ŞİKAYETÇİ

 

Şanlıurfalıların büyük bir kısmı siyasetten/siyasetçilerden şikâyetçidir. Oy verip Ankara’ya gönderdikleri insanların kendilerini sormadıklarını, gittikten sonra Urfa’ya çok uğramadıklarını veya kendileri ile yeterince ilgilenmediklerini dile getirenler oldu. Biz gezmeye devam edeceğiz, farklı farklı kesimlerle temas kurup onların sıkıntılarını dinleyeceğiz ve bu sıkıntıların dile getirilmesi noktasında elimizden gelen çabaları da yapacağız. Eğer Rabbim güç, kuvvet verirse ve imkân verirse bu sorunları çözme makamına da gelirsek en hızlı bir biçimde çözüm yolları arayacağız

 

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALINMAYACAĞINA DAİR HÜKÜM ANAYASAL HÜKÜM HALİNE GETİRİLMELİDİR

 

Asgari ücret konusundaki görüşlerini devam ettiren Yapıcıoğlu şöyle devam etti: “Asgari ücretten vergi alınmayacağına dair hüküm Anayasal hüküm haline getirilmelidir. Şu anda ekonomi sebebiyle yeterince konuşulmayan yeni Anayasa yapmak bugünkü şartlarda siyasi partilerin olmazsa olmaz diyerek öne sürdükleri kırmızıçizgileri nedeniyle maalesef çok mümkün görünmüyor. Meclis’teki bütün partilere çağrımız, yeni bir anayasa yapamıyorsanız gelin tek maddelik bir anaysa değişikliğini meclise getirin ve asgari ücretten vergi alınamayacağını anayasal hüküm haline getirin.”

 

 

TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA AYLIK ALAN 8,8 MİLYON EMEKLİ VAR

 

“Türkiye’de asgari ücretin altında aylık alan 8,8 milyon emekli var.” diyen Yapıcıoğlu, “Türkiye’de 9 milyon 187 bin emeklinin 5 milyon 964 bini SSK, 1 milyon 654 bin kişi BAĞ-KUR, 1 milyon 459 bini memur emeklisi. Dul ve yetim aylığı alan 3 milyonun üzerinde insan var. Malul ve iş göremez aylığı alanlar da var. Bu emeklilerin toplam sayısı 13 milyonu aşıyor. Bu rakam Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sıma tekabül ediyor ve bu insanların önemli bir kısmı açlık sınırının altında bir gelir ile hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Bütün bu kişilerin aylık ortalama geliri 2 bin 316 TL’dir. Yani asgari ücretliden 506 TL, açlık sınırından da 779 TL altındadır bu rakam. Bin 500 TL ile başlayan emekli aylıkları memur aylıklarında 3 bin 276 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Emeklilerin yüzde 70’i asgari ücretin altında ücret almaktadırlar. Asgari ücretin konuşulduğu bu günlerde emeklilerin bu durumu da görülmeli ve mutlaka başka bir işte de çalışamayacak yaşta olan bu kişilere insanca yaşayabilecekleri bir maaş verilmelidir.” şeklinde konuştu.

 

BİR SÜRE SONRA ET FİYATLARI TAHMİN BİLE EDEMEYECEĞİMİZ KADAR YÜKSELECEKTİR

 

Yemlerdeki artışlar hakkından sayısal verileri paylaştıktan sonra et fiyatlarıyla ilgili de uyarılarda bulunan Yapıcıoğlu, “Yem fiyatlarındaki artış ve kuraklık sebebiyle merada otlayamayan hayvanlar fenni yemlerle beslenince çiftçinin yaptığı harcama hayvancılıktan elde ettiği geliri karşılayamayacak bir duruma gelmiştir. Önceki yıllarda et fiyatları yükseliyordu. Bu yıl halkın alım gücünün düşüşü ve piyasadaki durgunluk nedeniyle et fiyatlarını yükseltemiyorlar. Bu nedenle hayvan popülasyonu gittikçe azalacak gibi görünüyor. Eğer bir çözüm bulunmazsa besici elindeki hayvanı kasaba gönderir ve sürüsünü büyütmezse bir süre sonra et fiyatları tahmin bile edemeyeceğimiz kadar yükselecektir. Bu konuda acilen tedbir alınmalıdır.”

 

 

DEDAŞ HAKKINDA YOĞUN ŞİKÂYETLER VAR

 

DEDAŞ ile ilgili yaşanan sorunlara da değinen Yapıcıoğlu, “Tarımsal sulamada harcanan elektrik ile ilgili DEDAŞ hakkında yoğun şikâyetler var. Çiftçi, DEDAŞ’ın kendilerine zulmettiğini ve çok yüksek faturalar gönderdiğini ayrıca tam sulama döneminde yapılan elektrik kesintileri nedeniyle ciddi bir şekilde mağdur olduklarını dile getirmektedirler. Biz bu konuyla ilgili genel merkez olarak bir komisyon kurduk. Bu konuyla ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Çalışmalarımız sonucu yazacağımız raporu kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

 

“Yıllık 350 bin kişi mevsimlik işçi olarak Şanlıurfa’dan başka illere göç ediyor”

 

Son olarak Yapıcıoğlu, yıllık ortalama 350 bin kişinin mevsimlik işçi olarak Şanlıurfa’dan başka illere göç ettiklerini hatırlattı.

 

 

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı