Haber Detayı
28 Mart 2018 - Çarşamba 10:07
 
HDP'den Kürt İttifakı Açıklaması
AK Parti ve CHP'nin ardından HDP de Mart 2019 yılında yapılması planlanan yerel seçimler için hazırlıklara başlıyor.
SİYASET Haberi
HDP'den Kürt İttifakı Açıklaması

HDP'nin yerel seçim çalışmalarında seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanan kayyımlara yüklenecek.

 

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen yaklaşan yerel seçimlerin "Kürtler için adeta bir onur seçimi" olacağını ve AK Partinin bölgedeki oylarında yüzde 5 civarında bir düşme olduğunu söyledi.

 

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'ya konuşan Bilgen, seçimin demokratik bir şekilde yapılması için OHAL'in kaldırılması gerektiğini, kayyımlar ile Kürt halkının iradesinin yok sayıldığını ve Kürtlere bir vesayet rejiminin reva görüldüğünü belirtti.

 

Bilgen, HDP'nin oylarında bir düşmenin olmadığını, anketlerin son derece umut verici olduğunu, "Kayyımlar daha güzel hizmet veriyor" gibi bir söylemin sahada hiçbir karşılığının olmayacağını ve genel olarak HDP'nin oylarında bir artış olduğunu ileri sürdü.

 

HDP'li sözcü, Kürtlerin son derece politik olduğunu, HDP'ye oy vermeyen Kürtlerin de mevcut hükümetin Kürdistan Referandumu, Kobani ve Afrin konusundaki politikalarından rahatsız olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bilgen, kendilerine gelen anket sonuçlarına göre bölgede AKP'nin bölgede yüzde 5 oy kaybettiğini, halkın kayyımlardan memnun olmadığını ve "AKP çok iddialı ise kayyımları aday gösterir, halk da kayyımlardan memnunsa onları seçer" dedi.

 

Baskı ve engellemelerin tersi sonuçlar doğuracağını belirten Bilgen, aday belirleme konusunda seçmenin dikkate alınacağını dile getirerek şunları söyledi:

 

“Bizim açımızdan bu süreç kişilerden ibaret değil. İsim tartışması için de çok erken. Ama şunu söyleyebiliriz. Seçmen aday belirleme süreçlerinde daha katılımcı olmak istiyor. Bu da daha güçlü bir toplumsal siyaset yapmanın zeminini getirmesi açısından sevindirici.”

Yerel seçimlerde ittifak tartışmalarını da değerlendiren Bilgen diğer Kürt partileriyle ittifak yapabileceklerini ve kapılarının onlara açık olduğunu bildirdi. Bilgen bu konuda şunları söyledi:

“Bizim daha önce belediye kazandığımız yerlerde kimseye ihtiyacımız yok gibi bir yaklaşım içinde olmayız. Farklı siyasal eğilimler, farklı Kürt hareketleri, parti veya toplumsal hareketlerle, mümkün olduğu kadar kapsayan bir tarz geliştireceğiz.

Batıda metropollerde de HDP olarak iddiamız, birlikte yaşadığımız şehirleri birlikte yönetmek. Bir önemli nokta da eğer yerel seçim zamanında olursa, burada ortaya çıkacak tablo tüm muhalefet açısından sonraki seçimler için güven ve umut sembolü olacaktır. Bu sınavı muhalefet vermek zorunda. Yerellerde demokratik yönetim, belediyecilik, yolsuzlukla mücadele duyarlılığı gibi konularda işbirliği yapmanın kapısını kapatmıyoruz.”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı