Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 10:05 Bu haber 1746 kez okundu
 
HDP'de aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2019 mart yerel seçimleri için belediye başkan adaya adaylığı başvuru süresini uzattı.
SİYASET Haberi
HDP'de aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı

HDP’den yapılan açıklamada Ak Parti’ye yüklenildi. Açıklamada HDP’nin seçim çalışmalarının engellendiği iddia edildi.

 

İşte HDP’den yapılan açıklama;

 

“AKP Hükümeti, ekonomik ve siyasi kriz ile sarsılan saltanatını korumanın bir aracı olarak, her gün gözaltı ve tutuklamalarla partimize yönelmektedir. Son 1 ay içerisinde yüzlerce üye ve çalışanımız gözaltına alınmış, MYK ve Parti Meclisi üyelerimiz ile önceki dönem milletvekillerimizin de bulunduğu onlarca kişi tutuklanmıştır. Özellikle açlık grevi destek eylemleri gerekçesiyle il ve ilçe binalarımız abluka altına alınmış, parti binalarımız basılmıştır. 

 

İl ve ilçe binalarımızı kuşatan Emniyet güçleri partimize giriş ve çıkışları da engellemiştir. Bu abluka, gözaltı ve tutuklamalar nedeni ile bazı illerimizde aday adayı başvuru işlemleri büyük ölçüde aksamıştır. Zaten iktidarın amacı da HDP'nin yerel seçim çalışmalarını engellemektir. 

 

Ancak bütün baskı ve zulme rağmen aday adaylığı için binlerce kişi partimize başvurmuştur. Yapılan her başvuru aynı zamanda baskı ve zulme karşı onurlu bir beyan ve duruştur. 

 

Halkımızın yoğun talebi, parti binalarımızın abluka altına alınması ve işlemlerin aksaması nedeniyle aday adaylığı başvuru süresi 18 Aralık 2018 Salı günü saat 17:00'ye kadar uzatılmıştır.

 

HDP, demokrasi ve barış mücadelesinin sürükleyici gücüdür. HDP, umut demektir, güven ve cesaret demektir. Partimiz, halkların ve ezilenlerin beklentilerini boşa çıkarmayacak, bütün baskı ve engellemelere rağmen bu mücadeleyi yerel seçimlerde de ülkenin her yanında ve hayatın her alanında yükseltecektir. 

 

HDP'yi her gün abluka altına alsanız bile, her bir sokak ve cadde, her köy ve ilçe, fedakar ve vicdan sahibi halkımızın her bir evi partimizin adresidir aynı zamanda. Halkımızın desteği ile 31 Mart günü AKP iktidarı bu baskıların cevabını alacak ve en güvendiği yerleri kaybedecektir.”

Kaynak: Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı