Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 16:49
 
Harran Tıp’a günde 3 bin hasta gidiyor
Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin verdiği hizmetleri ile ilgili bilgi veren Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, "Hastanemiz, en kapsamlı şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Bu kapsamda açacağımız 5 yeni ameliyathane ile en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz." dedi.
SAĞLIK Haberi
Harran Tıp’a günde 3 bin hasta gidiyor

Günde 3 bin hastaya hizmet veren Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, her geçen gün daha da gelişerek en kapsamlı şekilde hizmet alanlarını genişletiyor. Hastane hakkında bilgi vermek amacıyla gazetecilerle bir araya gelen Başhekim Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, hastanenin hizmet verme alanlarının günden güne genişlediğini belirterek, en büyük çabalarının daha iyi bir yere gelmek olduğunu söyledi.

 

Tüp bebek konusunda Harran Tıp'ın hizmet veren tek hastane olduğunu dile getiren Başhekim Altay, "Hastanemiz organ nakli konusunda da çok iyi bir konumdadır. Burada karaciğer nakli hariç bütün organ naklimi yapabiliyoruz. 8 yataktan başlayıp 80 yatağa kadar çıkan bir yeni doğan ünitemiz var. Kendi bünyesinde cerrahi yoğun bakım ünitemiz var. Bu konuda 170 yataklı olan yoğun bakım ünitemiz 200 yataklıya çıkacak." diye konuştu.

Günde 2 bin 500 ile 3 bin hastaya hizmet vermeye çalıştıklarını ve yaklaşık 550 oranında yatak doluluk oranın olduğunu ifade eden Mehmet Akif Altay, hekim konusunda en büyük sıkıntıyı yan dal uzman hekimi yönünde olduğuna dikkat çekti.  Başhekim Altay, "Bu alanda Türkiye genelinde bir sıkıntı yaşanıyor. Bunun da çözülmesi için Sağlık Bakanlığı ile gereken görüşmeler yapıldı. Söz konusu Şanlıurfa’nın sorunlu görev bölgesinde olmasına karşı burası barış ve huzur şehridir." şeklinde konuştu. 

 

'Bazı branşlarda dışarıya ihtiyaç duyuyoruz'

Mehmet Akif Altay, "Hastanemizin de tüm diğer birimlerimizin de daha çok büyüme imkanı var. Branş hekim olarak eksikliklerimizin olduğunu gördük. Çünkü biliyorsunuz ben Şanlıurfa’nın mecburi hizmet bölgesi olmasına karşıyım. Bu konuda Urfa bir barış şehri Urfa bir kardeşlik şehridir. Biz samimi bir şekilde artımızı da eksiğimizde paylaşacağız. Özellikle kanser hastalarının dışarıda çekilen bazı işlemler ve tetkikleri vardır. Kanser tedavisi sırasında hem aile hem de sosyal çevresi bundan ciddi şekilde etkileniyor. Bu hastaların Şanlıurfa merkezde ihtiyaçların giderilmesi için bir merkez açıldı ve şuanda aktif olarak çalışıyor. Ama bu konuda elimizdeki hekim sayısı 3’ten 2’ye düştü. Şuan kalan iki hekim ile devam ettiriyoruz. Yine hekim talebinde bulunduk. Dışarıya da sevk ettiğimiz hasta sayısı fazla değil. Elimizde istettiklerimiz de var. Örneğin bizim hastanemizde plastik cerrahi branşımız yok. Bu Türkiye genelinde ciddi bir azlık var. Bazı branşlarda eksikliklerimiz var, plastik cerrah ötesinde mikro cerrah dediğimiz alanda dışarıya ihtiyacımız oluyor. Yeni kurulan birimlerimiz içinde organ nakli birimimiz de kuruldu. Üniversitemiz 4 yıldır aslında ara ara yapılan bir nakildir organ nakli. Yalnız yeni kadrolarımızın eklenmesi ile daha aktif daha güçlü hale gelmişiz. Biz hastane yönetimi ve üniversite yönetimi olarak bu alanda çalışmalarımızı tamamladık. Pazartesi gününden sonra 5 ameliyathane odamızı daha aktif ederek bölgenin en geçiş ameliyat hizmeti sunan alan olarak. Hekim uzman konusunda özellikle yan dal hekim uzmanı alanında sıkıntımızın giderilmesi ile Sağlık Bakanlığına taleplerimizi ilettik. Bunların tamamlanması üzere hastanemizde yüzde 20 performans artışı olacak.” ifadelerini kullandı. 

 

Altay, “Bizde ciddi anlamda bir göz hastası var. Beni ziyarete gelen dostlarım ve hastalarımı da diyorum şuadan göz doktoru bulma ve yetiştirmede ciddi bir sayı azlığı var. Gönlümüzün gençleri daha çok rahat branşları seçiyor. Genel cerrahi bulmak çok zor. Bu da bizi zor duruma sokuyor. Biz yine her platformda eksiklikleri talep edip dile getiriyoruz. Bizim bu alanda kendi çocuklarımızı yetiştirmemiz gereklidir. Kendi şehrine gelip hizmet etmedikçe dışarıdan tedarik etmek çok zordur. Hasta sayımız artıyor, nüfusumuz artıyor. Bu bakımda bunları karşılayacak çalışan sayılarımızın da artması lazımdır.” sözlerine yer verdi.

 

Temizlik konusu ciddi bir olay

Son zamanlarda Araştırma hastanesinde temizlik konusuna dikkat edilmediği şekilden ortaya atılan iddialar ve vatandaşların bazı basın yayın organlarının Whatsapp ihbar hattına atmış oldukları resimler de hastanede temizlik ve hijyene dikkat edilmediği konusundaki iddiaları da cevaplandıran Başhekim Altay, iddiaların asılsız ve kasıt içerdiğini söyledi.

Temizlik konusunun ciddi bir olay olduğunu söyleyen Altay, hastaneyi sadece hasta ve hasta yakınlarının ziyaret etmediğini hastaneden tüm doktor ve doktor ailelerinin de faydalandığının altını çizdi. Temizlik konusunda vatandaşların duyarlı olması gerektiğini belirten Başhekim Altay; “Konu öyle iki resim ile değerlendirilmesi gereken bir konu değil. Bu hastane kampüsünde bilerde hekimler iddialarla ailelerimizle birlikte ikamet etmekteyiz.

 

Dolayısıyla hastanemizde hijyen yada temizlik sorunu öyle anlatılan şekillerde değil, her hastane ortamında olduğu gibi bir durum söz konusu. Bizler sadece vatandaşları biraz daha temizlik konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Biz hastane olarak temizlik konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. Fakat hastanemize gelen hasta ve hasta yakınlarının da duyarlılık göstererek hastanemizi temiz tutmalarını istiyoruz” dedi.

(Urfa Değişim)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı