Haber Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 08:55
 
Harami Burç keşfedilmeyi bekliyor
Özeveren Köyünde yer alan ve halk arasında ‘Harami Burç’ olarak bilinen tarihi yapı keşfedilmeyi bekliyor.
KÜLTÜR Haberi
Harami Burç keşfedilmeyi bekliyor

Haber: Hasan Ray

Kuruluş tarihi itibariyle henüz genç bir ilçe olan Hilvan, sınırları içerisinde önemli tarihi eserleri de barındırıyor. Hilvan'da geçmişin izlerini taşıyan ve tarihi bilinmeyen tarihi mekânlar keşfedilmeyi bekliyor. Tarihi mekânlar keşfedilmeyi beklerken diğer taraftan da zaman ve insanın tahribatına direnerek ayakta durmaya çalışıyor. Ancak uğradığı tahribat itibariyle ayakta durmakta zorluk çeken bu yapı ve mekânlar kırmızı alarm veriyor.

 

Tarihe ışık tutacak nitelikte

Tarihe ışık tutacak nitelikte bulunan mekânların üzerinde bulunan Hilvan, İlçe merkezinin kuruluşu her ne kadar 19. yüzyılın başlarına dayandırılsa da, konum itibarı ile binlerce yıllık olan ve altında bilinmeyen tarihin yattığı höyük üzerindedir. Hilvan ilçe merkezinin dışında Atatürk Barajının kurulmasıyla birlikte sular altında kalan tarihi yerlerin dışında, şu an ayakta olan ancak fazla bilinmeyen kuytu yerlerdeki tarihi yerler bulunuyor.

Harami Burç olarak biliniyor

Bu yapıların en önemli olanlarının başında gelen yerlerden biri de Özveren Köyü (Harami Burç) Kale Kalıntılarıdır. Hilvan'ın Güneydoğu bölgesinde yer alan ve ilçeye mesafesi yaklaşık 30 Km. olan Özveren ya da halk arasında "Harami Burç" olarak bilinen köy merkezinde bulunan kalıntılar zamana ve insanların tahribatına karşı direniyor.  Şanlıurfa’da pek bilinmeyen bu yapıdan arta sadece kalıntılar kalmış.

 

Adı bile bilinmiyor

Şimdiye kadar hiçbir şekilde adı bile geçmeyen kalıntıların kale ya da kervansaray olduğu tahmin ediliyor. Tarihi bilinmeyen kalıntıların yaklaşık 80 yıl öncesine kadar ayakta kaldığını anlatan köyün yaşlıları, daha önceleri develerini burada beslediklerini ve geçiş kemerlerinin çok daha derin olduklarını söyledi. Bakımsızlıktan dolayı duvarları yıkılan kalıntıların uzantılarına ise ya toprağa gömülmüş ya da yıkılmış.

Keşfedilmeyi bekliyor

Köylüler arasında harami burç diye adlandırılan bu tarihi yapılar, keşfedilmeyi bekliyor. Bu yapıların tarihi bilinmemekle birlikte köyün yaşlıları bu burçların oldukça eski olduğunu ifade etti. Köy sakinlerinde Bahattin Badıllı, “Dedelerimiz burada eskiden buğday dövüldüğünü, deve bağlandığını söylerdi. Çok farklı bir tarihi yapıdır. Köy sakini olarak bu tarihi yapının kurtarılmasını istiyoruz.” dedi.

 

Turizme kazandırılsın

Tarihi yapıların Şanlıurfa, turizmine katkıda bulunduğunu belirten Köy sakini Bahattin Badıllı, “Şehrimiz tarihi 12 Bin yıllara dayanan bir kenttir. Tarih turizminin gelişmesi için bu tür keşfedilmemiş yapıların kurtarılıp turizme kazandırılması gerekiyor. İnsanlar Şanlıurfa’ya geldiğinde farklı yapılarla karşılaşsınlar ki bir daha gelsinler. Hep aynı şeyleri görenler sürekli gelmez” diye konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı