Haber Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 12:50 Bu haber 1144 kez okundu
 
Hamcan’dan, İstiklal Marşının Kabul Yıl Dönümü Mesajı
Eyyübiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Mehmet Hamcan, 12 Mart Mehmet Akif Ersoy’u anma günü ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 100 yılı dolaysıyla yazılı mesaj yayımladı.
GÜNDEM Haberi
Hamcan’dan, İstiklal Marşının Kabul Yıl Dönümü Mesajı

 

 

                            

 

Eyyübiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Mehmet Hamcan, 12 Mart Mehmet Akif Ersoy’u anma günü ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 100 yılı dolaysıyla yayımladığı yazılı mesajında; Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un 17 Şubat 1921'de Sırat-ı Müstakim ile Hakimiyet-i Milliye'de yayımlanan ve Hamdullah Suphi Bey'in Meclis'te okuduğu ayakta alkışlanan İstiklal Marşı'nın, TBMM tarafından 12 Mart 1921'de milli marş olarak kabul edilmesinin üzerinden 100 yıl geçtiğini belirterek mesajında şunları kaydetti;

 

‘’100 yıl önce bugün Büyük Millet Meclisi’nin şiddetli bir heyecanla benimsediği ve meclis tutanaklarının ‘’ KORKMA SÖNMEZ BU ŞAFAKALRDA AL SANCAK’’ mısrasının okunmasının akabinde gür alkışların sesleriyle yankılandığını tarihe altın harflerle not düştüğü İstiklal Marşımız, milletimizin coşku ve sevinçle ruh halinin rehberi, bağımsız bir ülke ve hür bir millet edasının mısralarla ifadesi ve parlak bir geleceğin müjdecisi olmuştur.

 

Milli Mücadele şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın 10 kıtası her defasında büyük bir heyecanla okunmaktadır. 12 Mart 1921’de kabul edilen İstiklal Marşı, bağımsızlığın ve egemenliğin en önemli sembollerinden bir tanesi olmuştur. Memleketimizin ve milletimizin genel durumunu yansıtan İstiklal Marşı’nın 10 kıtası bir vatan, sonsuza dek İstiklal’dir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılını kutluyor, bu sebeple milletimizin ruhuna hitap edip, istiklal ve istikbale inancımızı mısralarla dile getiren ve o ruh ile coşkuyu milletimizin gönlüne işleyerek tarihimize ve bizi birbirimize kenetleyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Türk milletinin hür yaşama iradesinin temeli için canları pahasına bedel ödeyen aziz şehitlerimizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyorum’’ diyerek mesajını sonlandırdı.

 

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı