Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 12:38
 
Haliliye'de okuma yazma bilmeyen kalmayacak
Haliliye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Haydarlı, okuma yazma bilmeyen bireyin kalmamasına yönelik okuma yazma kursları açtıklarını söyledi.
EĞİTİM Haberi
Haliliye'de okuma yazma bilmeyen kalmayacak

Haber: Aziz Çiftçi / Şanlıurfa Olay

 

Şanlıurfa Haliliye Halk Eğitim Merkezi müdürü Ömer Haydarlı, eğitim merkezi olarak yaptıkları çalışmaları Şanlıurfa Olay Gazetesine değerlendirdi. Öncelikli amaçlarının Şanlıurfa’da okur-yazar bilmeyen kişinin kalmamasını sağlamak için çalıştıklarını söyleyen Haydarlı, “Birinci amacımız Halileye ilçesinde okuryazar bilmeyen kişi kalmayacak kadar, her mahallede her okulda her semtte okuma yazma kursları açıyoruz” dedi.

 

Okuma yazma bilmeyen kalmayacak

 

Okuma yazma kurslarına yönelik çalışmalarını anlatan Haydarlı, “Haliliye Halk Eğitim merkezi olarak birinci amacımız Halileye ilçesinde okur-yazar bilmeyen kalmayacak şekilde okuma yazma kursları açıyoruz. Her mahallede her okulda okuma yazma kursları açıyoruz. Bu kurslarımız birinci kademedir. Hedefimiz herkesi okuryazar bilen haline getirebilmektir. Bu konuda okul müdürlerimize ve mahalle muhtarlarımıza da görev düşüyor. Eğer mahallesinde okuma yazma bilmeyen var ise bize bildirsinler ve bizler de gereğini yapalım.” dedi.

 

Bize başvuru yapmaları yeterlidir

 

Şu anda eğitim konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyleyen Haydarlı, “Örgün eğitimin dışında kalan her gencimize her orta yaşlı grubumuza okumak istiyorlarsa açık öğretim ortaokulu ve lisesine kayıt yaptırıyoruz. Kitaplarını veriyoruz. Her dönem açık öğretim aracılığı ile sınavlara çağırıyoruz. Onların yarım kalan öğrenimlerini tamamlıyoruz. Yeter ki vatandaşlarımız okumak istesinler. Bunun için de bize başvuru yapmaları yeterlidir. Bu konuda zaten biz gerekeni yapıyoruz.” diye konuştu.

 

Hem okuyup hem çalışsınlar

 

“Biz gerekenleri burada yapıyoruz, örgün eğitimden faydalanamayan geçlerimize, öğrencilerimize yani eğitimini yarıda bırakmış öğrencilerimize yardım ediyoruz.” diyen Haydarlı, “Çalışmaya mecbur olan vatandaşlarımız yine aksatmadan hem işini hem eğitimini tamamlayabiliyor. Bunun yanı sıra üniversiteli olabiliyorlar hem lisans hem de ön lisans mezunu olabiliyorlar.“ şeklinde konuştu.

 

Halk eğitim onların evidir

 

Eğitimsiz kimse kalmasın diye sürekli bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan Haydarlı, “Hedefimiz hem okutmak hem öğretmek olduğu için tüm vatandaşlarımızın halk eğitim merkezlerine uğramalarını istiyoruz. Çünkü burada okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza birinci kademe ve ikinci kademe belgeleri veriyoruz. Bu sayede okuma yazma bilmeyen kalmıyor ve bu yüzden muhakkak halk eğitim merkezlerine uğrasınlar burası onların evidir onların yeridir.” ifadelerini kullandı.

 

Dışarıda dolaşmak yerine buraya gelsinler

 

Halk Eğitim Merkezlerinin sadece okuma yazma hizmet vermediğini belirten Haydarlı, “Bizler burada okuma yazma dışında kurslar açıyoruz. Gençlere yönelik aktiviteli kurslarımız var. Amaç burada sadece vatandaşlarımızı iyi yerlere getirebilmek ve görebilmek kurslarımıza gelecek geçlerimiz için spor kursları Tekvando, Karate, Judo gibi faaliyetlerimiz var. Dışarıda dolaşacağına gelip burada hem eğitimli hem de bilgiye hem de sağlıklı birer bireyler haine gelsinler.” ifadelerine yer verdi.

 

Kadınlara yönelik çalışmalar da var

 

“Kadınlara yönelik çalışmalarımız da yoğun şekilde devam ediyor” diyen Haydarlı, “Bunun yanı sıra evde oturan kadınlarımız evde sıkılıyorlarsa yine halk eğitim merkezlerine gelip buradaki kurslarımızdan yararlanabilirler. Çok çeşitli kurslarımız var; yeter ki vatandaşlarımız bize gelip talepte bulunsunlar. Bizim görevimiz onlara çeşitli kurslar açarak hizmet vermektir” gibi ifadeler kullandı.

 

Peki, halk eğitim merkezleri her kursa yer verebilir mi?

 

Kurs açmak için şartları olduğunu söyleyen Haydarlı, “Tiyatro, dikiş, nakış vb. kurs talepleri olduğunda 13 kişi şartı bulunuyor. Kurs için başvuran kişi sayısı 13’ü bulduğunda açıyoruz. Başvurmaları yetiyor gereken çalışmaları alt yapısını zaten biz ayarlıyoruz. Bizim vatandaşa hizmetimiz sadece bununla kalmıyor. Biz onların isteğine göre saatlerini de ayarlıyoruz.” diyerek vatandaşları halk eğitime davet etti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı