Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 13:50
 
Halil Dağ olayı meclise taşındı
Şanlıurfa Kalesinin yanındaki uçurumdan düşerek hayatını kaybeden Halil Dağ olayı Meclise taşındı. HDP Milletvekili Osman Baydemir, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a Halil Dağ2ın hayatını kaybetmesinde ihmal olup olmadığını sordu.
SİYASET Haberi
Halil Dağ olayı meclise taşındı

Şanlıurfa Kalesinin yanındaki uçurumdan düşerek hayatını kaybeden Halil Dağ olayı Meclise taşındı. HDP Milletvekili Osman Baydemir, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a Halil Dağ2ın hayatını kaybetmesinde ihmal olup olmadığını sordu.

 

İşte Baydemir’in verdiği önerge;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Numan KURTULMUŞ tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

 

 Osman BAYDEMİR

 Şanlıurfa Milletvekili

 

1 Ocak 2017 tarihinde Şanlıurfa'da tarihi Urfa kalesinde manzara fotoğrafı çekilmek için poz veren 8 çocuk babası 39 yaşındaki Halil Dağ, yaklaşık 20 metre yükseklikteki kayalıklardan düşerek ağır yaralanıp, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiştir.

 

Şanlıurfa Kalesi’nin seyir tepesi olarak bilinen ve bütün çevresi uçurumlarla çevrili olan bölümde Bakanlığınızın güvenlik hizmeti kusurundan kaynaklı olarak Halil Dağ’ın fotoğraf çekilirken düşerek ölmesi ile birlikte hem bölge halkı hem de turistik gezi için gelen ziyaretçilerin kaygısı artmıştır. Önleyici tedbir alınmaması nedeniyle Bakanlığınızın hizmet kusuru daha önce de gündeme gelen ve artık can alan kale haline gelen Urfa Kalesi ile ilgili ihmallerde sorumluluğu olanların açığa çıkarılması ve yine Urfa kalesi ile ilgili etkin önlem alınması kaçınılmaz olmuştur.

 

Bu bağlamda;

 

8 çocuk babası 39 yaşındaki Halil Dağ, 1 Ocak 2017 tarihinde Şanlıurfa kalesinde fotoğraf çekilirken uçurumdan düşerek yaşamını yitirmiştir. Halil Dağ’ın yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan Urfa kalesinde önleyici tedbir alınmamasına ilişkin bir inceleme başlatılmış mıdır?


Şanlıurfa kalesinde önleyici bir tedbir olarak demir korkulukların olmamasından kaynaklı bakanlığınız birimlerine iletilen şikâyet sayısı nedir? 


Şanlıurfa kalesinde önleyici tedbir alınmamasından kaynaklı son 10 gerek turistik amaçlı geziler sırasında kaleden düşerek yaşamını yitiren veya yaralanan kişi sayısı nedir?


Şanlıurfa kalesinde önleyici tedbir alınmaması nedeniyle Bakanlığınıza iletilen şikâyetler bağlamında şuana kadar bir çalışma yürütülmüş müdür?


Şanlıurfa kalesinde önleyici tedbir alınmaması nedeniyle Bakanlığınıza iletilen şikâyetler bağlamında şuana kadar bir çalışma yürütülmemiş ise gerekçesi nedir? Halil Dağ’ın uçurumdan düşerek yaşamını yitirmesinden sonra etkin güvenlik önlemlerinin alınması konusunda bir çalışma yürütülecek midir?


8 çocuk babası ve 39 yaşındaki Halil Dağ’ın ölümüne sebep olan ihmalde Bakanlığınızın bir sorumluluğu var mıdır?
8 çocuk babası Halil Dağ’ın yaşamını kaybetmesi ile birlikte geride kalan çocuklarının mağduriyeti giderilecek midir? Bununla ilgili Bakanlığınızın bir girişimi olmuş mudur? Halen bir girişimde bulunulmamış ise gerekçesi nedir?

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı