Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 00:37
 
"Halfeti'de Seçmen Kaydırılması" iddiası Meclise taşındı
Yerel seçimler öncesi 'Seçmen kaydırma' iddialarının Urfa'nın Halfeti ilçesi'nde yaşandığını öne süren HDP'li Vekil Ömer Öcalan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya konuyla ilgili önerge sundu.
GÜNDEM Haberi

Seçmen listelerinin askıya çıkarılmasıyla birlikte Halfeti'ye kolluk kuvveti olduğu belirtilen 3 bin 187 seçmenin kaydırıldığı iddiası Meclis'e taşındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, "Askıya çıkarılan seçmen listeleri üzerine yapılan incelemede İstanbul, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Antep, Kilis'in aralarında olduğu 23 ilden 3 bin 187 kişinin kaydırıldığı anlaşılmaktadır. Urfa'nın Akçakale ve Harran ilçelerinden 1000 (bin), diğer kentlerden ise 2 bin 187 seçmenin Halfeti'ye kaydırıldığı tespit edildi.  Urfa’da özellikle Halfeti’nin seçilmiş olması, AKP ve HDP arasındaki oy farkının seçmen kaydırılması ile mümkün olması ile ilgili olduğu HDP ile AKP arasındaki 3 bin 29 farka karşılık ilçeye 3 bin 187 seçmenin kaydırılması ile açık bir şekilde anlaşılmaktadır" diyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle 7 maddelik şu önergeyi sundu:

 

  1. Halfeti ilçesindeki yıllara sari seçmen artış oranları ile son 6 aylık seçmen sayısından oluşan bu ani artışta temel farklığının nedeni nedir?
  2. Seçmen Askı Listeleri ile ortaya çıkan seçmen kayıtlarının silinmesi ve seçmen kayıtlarının kaydırılma işleminin HDP’nin aleyhine yapıldığı iddiaları doğru mudur? 
  3. 24 Haziran seçimlerinden sonra kaç ilçede ve beldede 500 ve üzeri seçmen hareketliliği (kayıtların silinmesi veya yeni kayıtların yapılması) yaşanmıştır?
  4. Şanlıurfa Halfeti ilçesinde 24 Haziran seçimlerinden sonra toplam kaç seçmen kaydı silinmiş ve yeni seçmen kaydı yapılmıştır?
  5. Silopi ve Cizre ilçeleri ile çevre köylerde görevli olan kolluk kuvvetlerinden oluşan 3.500’ü aşkın seçmen kaydının Şırnak merkeze alındığı iddiası doğru mudur? Doğru ise söz konusu kolluk kuvvetlerinin Silopi ve Cizre’de oylarının kullanmamasının gerekesi ve sakıncası nedir?
  6. Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde 24 Haziran seçimlerinden sonra toplam kaç seçmen kaydı silinmiş ve yeni seçmen kaydı yapılmıştır?
  7. 24 Haziran seçiminden sonra seçmen kayıtlarının aşırı hareketliliği ile ilgili bakanlığınızca herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmışsa söz konusu artışların temel gerekçeleri nelerdir? (AJANS URFA)
Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı