Haber Detayı
13 Nisan 2017 - Perşembe 15:52 Bu haber 2312 kez okundu
 
Hafriyat kamyonları yola zarar veriyor
İnşaat sektörünün gelişmesiyle sayıları hızla artan beton mikserleri ve hafriyat kamyonları yollarda büyük tahribata neden oluyor.
GÜNDEM Haberi
Hafriyat kamyonları yola zarar veriyor

İlkbahar mevsiminin girmesiyle birlikte inşaat sektörü de canlandı.

 

BETON YOLLARDA ÇATLAMA VE KIRILMALARA NEDEN OLUYOR

İnşaatlar nedeniyle Karaköprü ilçesi şantiye alanına dönmüş durumda. Kamyonlar her tarafta inşaatların temel kazılarından çıkarılan hafriyatları taşıyor. Yasal olarak belirlenmiş alanların dışına hafriyatlarını boşaltan kamyonlar bile var. Ama maalesef bu kamyonlardan seyir halindeyken düşen moloz ve hafriyat parçaları araç sürücülerinin can güvenliğini tehlikeye atıyor. Diğer yandan beton mikserlerinden düşen beton parçaları da asfalta zarar veriyor. Bu kamyonlar, özellikle kırsal mahalle yollarında ağır tonajları nedeniyle asfalt ya da beton yollarda çatlama ve kırılmalara neden oluyor. Dolayısıyla hafriyat kamyonları, hem molozları döktükleri alanlarla ilgili hem de tonaj kriterlerine uyup uymadıklarıyla ilgili denetlenme yapılması gerekiyor.

YOL KÖSTEBEK YUVASINA DÖNDÜ

Bazı beton mikserlerden dökülen harçlar yolları kirletirken, harcın donması sonucu yollarda kazalar meydana gelebiliyor. İnşaat sektörünün gelişmesiyle sayıları hızla artan beton mikserleri ve hafriyat kamyonları yollarda büyük tahribata neden oluyor. Şanlıurfa trafiğinde son yıllarda sayıları giderek artan beton mikserleri ile hafriyat kamyonları, altyapı ve çevrede büyük hasar bırakmaya başladı. İnşaatlara hazır beton taşıyan beton mikserlerinin arka kısmında bulunan ve harcın boşaltılmasını sağlayan bölümü, mikser doluyken açık bırakıldığında yola harç bırakıyor. Bunun önüne geçilebilmesi için beton mikserini kullanan şoförlerin dikkatli olması gerekiyor. Yüksek tonajlı hafriyat kamyonları da yolları kirletiyor. Karaköprü Diş Hastanesi önünde bulunan asfalt yol, şu sıralar köstebek yuvasına döndü. Öyle ki hafriyat taşıyan kamyonlar, bazen belirlenenin üstünde yük taşıyor. Asfaltta aşırı yüklenen kamyonları taşıyamayınca yolda derin çukurlar ve çatlaklar meydana gelmeye başladı. Öyle ki bu çatlakların derinliği ve boyutu o kadar büyük oldu ki araç sahipleri yoldan geçmeye korkar oldu.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

İnşaat ve beton firmalarına ait mikserler ile hafriyat kamyonlarının, ağır tonajlı yükleri nedeniyle asfaltı çökerttiğini vurgulayan vatandaşlar, bozulan yolların her yıl yeniden yapıldığını ve bu masrafın ödedikleri vergilerle karşılandığına dikkat çekti. Duruma isyan eden vatandaşlar, “Bu firmaların yüzlerce beton mikseri ve hafriyat kamyonu var. Kullandıkları güzergâhlar ve bu güzergâhlarda oluşturdukları tahribatlar belli. Onlarca miksere ve hafriyat kamyonuna sahip olan bir firmanın mahvettiği asfalt, neden otomobili bile olmayan, yolu neredeyse hiç kullanmayan vatandaşların ödediği vergilerle yeniden yapılıyor? Her yıl belediye ekipleri asfaltlama çalışması yapıyor. Asfaltı kim tahrip ediyorsa, masrafını ona ödetsinler.” diyerek belediye ekiplerinin yeterli denetim yapmadığını savundu.

‘BELEDİYE YOL YAPIYOR, BUNLAR BOZUYOR’

Firmaların şantiye alanlarında bulunan mikser ve hafriyat kamyonlarının trafiğe çıkışları sırasında denetlenmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Bu araçlar izlenmeli ve kayıt altına alınmalı. Belediye yol yapıyor, bunlar bozuyor. Çevreye verdikleri zarar ölçüsünde firmalardan bu zarar tazmin edilmeli. Kim bozuyorsa o ödesin. Vatandaşın vergisi her yıl bozulan yollara yamanmasın.” diyerek yetkilileri göreve çağırdı.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı