Haber Detayı
04 Nisan 2017 - Salı 11:10 Bu haber 2025 kez okundu
 
Genel sağlık sigortasında yeni dönem başladı
Bilindiği üzere 8 Mart 2017 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6824 Sayılı Torba yasada yapılan düzenleme ile Genel Sağlık sigortası sil baştan değiştirilmiştir. Yeni Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi uygulaması 1 Nisan’dan itibaren başladı.
SAĞLIK Haberi
Genel sağlık sigortasında yeni dönem başladı

Şanlıurfa Sgk İl Müdürü İsmail Ünlü  Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yayımladığı basın bülteninde yeni yapılanmadan bahsetti. Ünlü basın bülteninde şu ifadelere yer verdi: “Bu tarihten itibaren Zorunlu Gelir Testi kaldırılarak,  Genel Sağlık Sigortası prim ücretleri tek fiyata,  53,33 TL ye düşürülmüştür. Yine bir yıl içinde başvuru yapanların yüksek GSS prim ücretinden hesaplanıp ödenmemiş prim borçları hem yeni prim ücretine düşecek hem de bu borçları yeniden yapılandırarak 12 taksit şeklinde ödenebilecektir.

Gecikme Zammı ve Gecikme Cezaları Siliniyor

Yapılan yeni yasal düzenlemeden önceki dönemlere ilişkin  GSS Prim borçlarına,  tahakkuk ettirilen tüm gecikme zamları alacaklarından,   Yasa yürürlüğe girdikten sonra daha Ödenmemiş olanların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.  Ödenmemiş olan aylık prim borcu aslının ait olduğu aya ilişkin tutarı 53,33 lira ve üzerindeyse 53,32 lira üzerinden, 53,32 liranın altındaysa tahakkuk eden borç tutarı üzerinden prim borcu yeniden hesaplanacaktır. Hesaplanan ve azalan borç 12 taksitte ödenebilecek.  Hesaplanan yeni borç 12 ay eşit taksitle veya ilk taksit tarihine kadar peşin ödenebilecek. Taksitle veya peşin ödemlerde hesaplanan tutara yürürlük tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre için bir gecikme zammı uygulanmayacaktır.

Kimler Faydalanacak?

4/a kapsamında SSK lı olanlar, Kendi nam ve Hesabına çalışan BAĞ-KUR sigortalıları, Kamu Çalışanları, Emekliler ve bunların hak sahibi olanların dışında kalan herhangi bir Sosyal Güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız bu uygulamadan faydalanacaktır. Gelir testi yaptırmadan 53,33 TL prim ödeyerek dünyanın en iyi sağlık hizmetini almaya başlayacaklar, vatandaşımız “ Ben bu 53,33 TL yi de ödeyecek durumum yok der ise işte o zaman gelir testine gidecek hakikaten ödeyecek gücü bulunmuyorsa Primleri Devlet tarafından karşılanacak. Tesciller otomatik olarak yapılacak, borçlar vatandaşın müracaatına gerek kalmaksızın düşürülecektir. Taksit yapmak isteyen vatandaşlarımız Kurumumuza müracaatı olmaksızın 12 ay içerisinde taksitlendirme yapabileceklerdir. Genel Sağlık Sigortalısı olan kişilerin hak sahipleri de yani anne, baba, eşi ve çocukları da eski borçlarına bakılmaksızın 53,33 TL yi ödemesi durumunda hemen kamu ve özel hastanelerin sağlık imkanlarından  faydalana bileceklerdir.”

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı