Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 17:17 Bu haber 1718 kez okundu
 
Gençler beklenilenden fazla ilgi gösteriyor
Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Komisyon Başkanı ve Şanlıurfa Olay gazetesi köşe yazarı M. Kemal Uğuzlu, Urfalıların genç, yaşlı demeden beklenilenden daha fazla kitaplara ilgi duyduğunu söyledi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Gençler beklenilenden fazla ilgi gösteriyor

Şanlıurfa’da 7 Nisanda Topçu Meydanı’nda kurulan Şanlıurfa 1. Ulusal Kitap Fuarı’nda Urfalı yazar ve şairler, kitap severlerle buluşarak eserlerini imzalamaya devam ediyor. Dün de Şanlıurfa Yazarlar Platformu’nda okurlarla bir araya gelen isimler Gazeteci-Yazar ve Şair M. Kemal Uğuzlu, Şair ve Yazar Mehmet Acı, Şair ve Yazar Adnan Yetkin oldu.

 

‘BU DURUM URFA VE TÜRKİYE AÇISINDAN İYİ BİR GELİŞMEDİR’

Urfa halkının kitaplara olan ilgisinin beklenilenin üstünde olduğunu dile getiren Gazeteci-Yazar ve Şair M. Kemal Uğuzlu, “Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz ve onların üstadları olan öğretmenlerimiz ve yaşlı, genç, ihtiyar demeden Urfa halkımız beklediğimizden biraz daha fazla kitaplara ilgi duyduğunu gördük. Bu Urfa ve Türkiye açısından iyi bir gelişmedir.” dedi.

 

‘BİR ÇOCUĞUN SORU SORMASI İYİ BİR GELİŞMEDİR’

Bir öğrencinin kendisine yönelttiği bir sorunun dikkatini çektiğini ifade eden M. Kemal Uğuzlu, “Bir öğrencinin bana sorduğu bir soru dikkatimi çekti. Bana ‘Hocam şair ve yazarsınız, o kadar kitap yazmışsınız. Peki kitap nedir?’ diye sordu. Doğrusu şimdiye kadar böyle bir soruyla hiç karşılaşmadım. Biraz düşünerek ona ‘Kitap bilgi, birikim, tecrübe, tarihin arşivi demektir.’ dedim. Bu durumda o öğrenci bana not verdi ama 10 üzerinden 5 sayarım onu. Bana dönerek ‘galiba şair ve yazar olabilirsiniz.’ dedi. Demek ki 9-10 yaşlarındaki bir çocuk, bizi eleştirebiliyor, soru sorabiliyor, değerlendirebiliyor, not verebiliyor. Bu iyi bir gelişmedir.” diye konuştu.

 

‘KİTAP ELDEN DÜŞERSE, NE MİLLET NE DEVLET KALIR’

Uğuzlu, “Bütün kitap severleri bu fuara davet ediyorum. Gelecek yıl yetkililerimiz, Urfa’ya daha yakışır ve daha geniş bir alanda bu etkinliklere devam etmelerini umuyoruz. Bugün biz buradayız, yarın başka yazarlarımız kitaplarını burada imzalayacaklar. Kitap elden düştüğü zaman ne millet kalır ne devlet. Çünkü kitap, adaletin, hukukun, bilginin, birikimin, teknolojinin temelidir. Herkesi kitap okumaya ve kitap fuarını gezmeye davet ediyorum. Böyle güzel bir çalışmayı üç aylarda Urfa’mıza kazandıran tüm yetkililere ve çalışanlara teşekkür ediyoruz. Buraya kadar gelen yayınevlerine de ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı