Haber Detayı
17 Mart 2017 - Cuma 10:08 Bu haber 1408 kez okundu
 
Gastronomi’de Antep’i geçebilecek miyiz?
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Ethem Aykut Yenice, “Bu tek başımıza bizim ya da başkanlarımızın yapacağı bir iş değildir. Öncelikle kenti yöneten insanlar başta olmak üzere tüm katmanlar, elini taşın altına koyacak. Bu iş için ortaya yüreğini koyacak.” dedi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Gastronomi’de Antep’i geçebilecek miyiz?

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Ethem Aykut Yenice Şanlıurfa’ya geldi. Şanlıurfa Lokantacılar, Köfteciler ve Pastacılar Odası’nı ziyaret eden Başkan Yenice, oda temsilcileri ile bir araya gelerek Şanlıurfa mutfağını değerlendirdi.

 

Fikir alışverişi yapıldı

Şanlıurfa Lokantacılar, Köfteciler ve Pastacılar Odası’nda Şube Başkanı Mehmet Kaçak, Güneydoğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federesyonu Başkanı Aziz Suveren, Şanlıurfa Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Zafer Kulak ve oda üyeleri ile bir araya gelen Aykut Yenice, 107 oda ile birlikte Şanlıurfa yemeklerinin tanıtımının arttırılması konusunda fikir alışverişi yaptı. Şanlıurfa mutfağının gerek Türkiye gerekse de dünya açısında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Ethem Aykut Yenice, gastronominin gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

 

Kaçak: ‘İnşallah yakında güneş doğacak’

Şanlıurfa Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Kaçak, Şanlıurfa’nın hak ettiği yere geleceğini ifade ederek, “Şanlıurfa peygamberler şehri, kültür şehri, turizm şehridir. Bu memleketin şimdiye kadar yapılmamış yöresel yemeklerinin, tatlıların tanıtımı için toplandık. Bundan sonra 81 ilde olan oda başkanlarımızın Şanlıurfa’ya gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Burada bu güzel Şanlıurfa’mızın tarihi yerlerini, yöresel yemeklerini tanıtmak amacıyla 81 ildeki oda başkanlarımız Mayıs’ta Urfa’ya teşrif edecekler. Bu memleketin güzelliklerini ve yemeklerini görmek için değil Türkiye’yi dünyayı buraya çağırıyoruz. Urfalıların hitap ettiği gibi işte pastacılar, işte tatlıcılar, işte kebapçılar hepsi burada mevcut. Ben buradan valimize ve belediye başkanımıza da sesleniyorum. Urfa’nın tanıtımı ve reklamı için biz varız. Yetkili mercilerde projelerimize sahip çıksınlar. Bu memleketi seven herkese buradan sesleniyorum. Ne olursa olsun bu memleketin güzelliklerini kaybetmemek için hepimiz bir arada olup bu memleketin güzel yönlerini ortaya çıkarmamız gerekir. Ama inşallah yakında güneş doğacak.” dedi.

 

Suveren: ‘Şanlıurfa mutfağını hak ettiği yere getireceğiz’

Güneydoğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federesyonu Başkanı Aziz Suveren, Şanlıurfa mutfağını hak ettikleri yere getireceklerinin altını çizdi. Suveren, “Bizler Şanlıurfa’nın kaybolan yöresel lezzetlerini gün yüzüne çıkarmak için güçlerimizi birleştirdik. Aykut başkanın gelmesiyle projemize başvurmasıyla Urfa’da kaybolan lezzetleri gün yüzüne çıkaracağız. İnşallah Şanlıurfa mutfağını hak ettiği yere getireceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Yenice: ‘Ülkeye çok önemli katma değerler katan bir kentimiz’

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Ethem Aykut Yenice, Şanlıurfa’nın ülkenin katma değerine büyük katkılar sunduğunu belirterek, “Urfa tarihsel süreci içerisinde Türkiye ekonomisi ve sosyal hayatı için çok önemli bir kentimiz. Doğu’nun başkenti niteliğinde bir kentimiz. Verimli toprakları ve güzel insanlarıyla da hep üreten, hep ülke için yaşayan ve bu ülkeye çok önemli katma değerler katan bir kentimizdir. Bizler kendi açımızdan baktığımız zaman, sektörümüz penceresinden baktığımız zaman Urfa’nın dünyaya nam salmış olduğunu biliyoruz. Çünkü artık dünyada ülkeler, kentler kendilerini kentsel dönüşüm içinde sosyal ve kültürel anlamda yenilerken artık mutlaka gastronominin kentlerin kimliklerine önemli değerler kattığını görürsünüz. Biz de bu ülkenin kent kimliğine, yaşadığımız kentlerin kent kimliğine katkı sağlayan mesleğin insanlarıyız. Urfa’da insanlık var olduğundan beri var olan bir mesleğin temsilcileriyiz. Urfa’da insanlığın yok olduğu süreç geldiğinde ancak bitecek bir mesleğin temsilcileriyiz. Dolayısıyla böyle tarihsel bir zenginlik içerisinde, dünyanın ilk yaşam merkezinin olduğu ve Göbeklitepe’nin de olduğu bir kentte tabii ki insanlık var olurken kendi ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını da geliştirmiş. Bu verimli topraklarda yetiştirdiği tahıllarla birlikte olağanüstü bir mutfak kültürü de bırakmıştır. Şimdi bizlerin o insanların torunları olarak ve bugünlerde yaşayan evlatları olarak yapmamız gereken tek şey, bu tarihsel kültürü kentimizi yöneten çok değerli büyüklerimizle birlikte projeleri hayata geçirip bir cazibe merkezi olan Urfa’ya aynı zamanda da mutfak kültürüyle de çok önemli katkılar sağlamalıyız. Bizler bu bilinçteyiz ve bu görev aşkıyla da buradayız. Dolayısıyla da Urfa’da bu konuya gönül vermiş, Urfa’da esnaflarımıza da hizmet yapan büyük bir yönetime de sahibiz. Böyle bir mesleğin temsilcileri olarak böyle bir mirasa sahip çıkmazsak da kendimizi suçlu hissederiz diye düşünüyorum.” dedi.

 

‘Tüm katmanlar elini taşın altına koyacak’

Başkan Aykut Yenice, Şanlıurfa’nın gastronomi konusunda Gaziantep’i yakalayabilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyerek, “Gaziantep’in çok önemli bir altyapısı da var, olağanüstü bir mutfak kültürü var. 250’yi aşkın sadece yoğurtlu yemeği var. Onun dışında da dünya kadar kendine has kebabı var. Buna benzer de birçok yan tatlısı da var. Baklava konusunda uluslararası bir konuma geldiler. Tabii ki biz o zaman da Gaziantep kentindeki bu oluşuma çok büyük katkılar koyduk. Bu tek başımıza bizim ya da başkanlarımızın yapacağı bir iş değildir. Öncelikle kenti yöneten insanlar başta olmak üzere tüm katmanlar elini taşın altına koyacak. Bu iş için ortaya yüreğini koyacak. Biz buradayız, dolayısıyla başkana da katılıyorum. Sadece tek bir destek bekliyoruz. Çünkü neticede sahada, uygulamada ve teoride birtakım olayları hayata geçirebilmek için ekip ruhu içerisinde hareket etmek gerekir. Urfa’nın bu altyapısı ve kültürü var, başarılı bir geçmişi var. Bunu sadece cilalayıp parlatmak gerekiyor.” ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı