Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 12:38
 
GAP’la Türkiye Kazanıyor, Şanlıurfa Kazanıyor
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
TARIM Haberi
GAP’la Türkiye Kazanıyor, Şanlıurfa Kazanıyor

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelerek bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansıdı.

 

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlıyor.

 

GAP’la Türkiye Kazanıyor, Şanlıurfa Kazanıyor…

Bölgenin kalkınması, vatandaşların refah seviyelerinin yükseltilmesi, işsizliğin azaltılması, terör hadiselerinin azaltılması adına bölgenin makus talihini değiştirecek Güneydoğu Anadolu Projesi hız kesmeden devam ediyor.

 

GAP’ın en önemli illerinden biri de Şanlıurfa olduğunu, son 16 yılda inşa ettikleri sulama projeleri ile 2 milyon 657 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "Böylece çiftçilerimize yıllık 1,149 milyar TL zirai gelir artışı sağladık. Yakın bir gelecekte Şanlıurfa’yı ülkemizin ve Dünya’nın önemli bir gıda üretim üssü haline getirmek için sulama yatırımlarını gece gündüz devam ettiriyoruz." dedi.

 

Mevlüt Aydın, Şanlıurfa'daki projeleri şöyle anlattı:

Şanlıurfa’dan Mardin’e nehir akıyor…

Şanlıurfa - Mardin Ana Kanalı, adeta  bir sun’i nehir gibidir. 221 kilometre uzunluğundaki ana kanalın debisi 200 m3/sn olup, Kızılırmak Nehrinin Mart ayı debisine eşittir. 221 km uzunluğundaki bu kanal 161 kilometrelik Süveyş Kanalından daha uzundur.

 

Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi

Suruç Ovasının sulanması vatandaşlarımızın 100 yılık bir hayali idi. Suyu, münbit Suruç Ovasına getirmek hükümetimize nasip oldu. Atatürk Barajı'ndan alınan su, terfi merkezi, ana kanallar ve Dünyanın sayılı dev sulama tüneli ile ovaya aktarıldı ve hasret sona erdi. Proje ile Suruç ilçe merkezi ve 134 yerleşim yerine ait toplam 950 bin 970 dekar arazinin sulanmasını kapsamaktadır. Bugün itibariyle projenin yüzde 60 olan 562 bin 950 dekar arazinin şebekesi tamamlanarak sulamaya açılmıştır. Böylece Suruç ilçe merkezi ve 105 yerleşim yerinin zirai arazileri suya kavuşmuştur.

 

770 bin 830 dekar araziyi sulayacak tesislerin inşaatı devam ediyor…

Şanlıurfa’da sulanan arazileri arttırarak bölgenin ve ülkemizin kalkınması için çok önemli projelerin inşaatları devam etmektedir. Şu anda inşaatları devam eden sulama tesisleri ile 770 bin 830 dekar münbit arazi sulamaya açılacak.

 

Şanlıurfa’nın içme suyu meselesini kökünden çözdük…

İçmesuyu arıtma tesisi, terfi merkezleri ile ana dağıtım hatları inşa edilerek yıllık 99,05 milyon m3 içme suyu sağlayarak şehrin 2025 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık. 2015 yılında da 2. kademe içme suyu isale hattı ve içme suyu arıtma tesisi inşaatlarını tamamlayarak Şanlıurfa’nın 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık.

 

Siverek’e memba kalitesinde içme suyu temin edeceğiz…

Bununla birlikte Siverek ilçesinin uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak için, Atatürk Barajı baraj gölünde yapılacak olan su alma yapısı vasıtasıyla alınacak su, yeni yapılacak arıtma tesisine iletilecektir. 19 köye hizmet edecek, 37 kilometre uzunluğunda günlük 110 bin 000 m3 kapasiteli isale hattı yapılacaktır. İsale hattı ve arıtma tesisinin inşaatları devam etmektedir.

 

Viranşehir, Suruç, Hilvan, Birecik ve Halfeti’ye de memba kalitesinde içme suyu temin edeceğiz…

 

Viranşehir (27 yerleşim yeri), Suruç (27 yerleşim yeri), Hilvan (9 yerleşim yeri), Birecik ve Halfeti (25 yerleşim yeri) bu ilçelerimize de 2020 yılından itibaren Memba Kalitesinde içme suyu Temin Edeceğiz… Böylece bu ilçelerimizin 2050 yılına kadar içme suyu sorunu çözülmüş olacaktır.

 

Şanlıurfa’ya 2 baraj ve 4 gölet inşa ettik…

 

Şanlıurfa’nın münbit topraklarını sulamaya açmak için son 16 yılda 2 baraj ve 4 gölet inşa ettik.

 

Taşkın koruma tesisleriyle halkımızı ve toprağımızı koruduk…

 

Diğer taraftan son 16 yılda inşa ettiğimiz 20 adet taşkın koruma tesisi ile Şanlıurfa şehir merkezi ve ilçelerinde 37 meskun mahal taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladık. Ayrıca 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatı devam ediyor. Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı