Haber Detayı
22 Mart 2017 - Çarşamba 13:37 Bu haber 1575 kez okundu
 
GAP ha var ha yok!
Kurak geçen kış aylarından sonra yağışla gelen bahar ayları kuru tarım yapan çiftçiyi sevindirdi.
- Haberi
GAP ha var ha yok!

Şanlıurfa’da kış aylarının kurak geçmesi çiftçileri kara kara düşündürüyordu. Yağışların önceki yıllara göre yüzde yetmişe kadar azalması kuraklığın etkilerini oldukça artırdı. Tarlalarda ekili olan ekinlerin yeşerme döneminde kuraklığa maruz kalması çiftçilerin, umutlarının kırılmasına hatta kimi çiftçilerin tarlaların tekrardan sürmesine neden olmuştu. Ancak Mart ayında yağış miktarının artması çiftçiyi sevindirdi.

 

Kuru tarım yöntemlerinden kurtulamadı

 

Türkiye’de tahıl anlamında söz sahibi illerin başında gelen ve GAP gibi dev bir projenin de başkenti olan Şanlıurfa çiftçisi kış ayları boyunca yağmur yağmaması nedeniyle büyük sıkıntıları kabullendi. Kuru tarım yöntemleriyle tarım yapan bir il konumundan kurtulamayan Şanlıurfa’da geçen yıla göre yağışın az olması tarlalarda ekili bulunan ürünlere zarar verdi. Çiftçi yanı başında bulunan Atatürk Barajındaki sudan faydalanamayınca kaderini kabullenmişti.

 

Bahar yağışları sevindirdi

 

Kış aylarının kurak geçmesinin ardından yağmurla gelen bahar ayları çiftçinin yüzünü güldürdü. Oldukça etkili olan yağışlar, ekinlerde de gözle görülür etki bıraktı. Çiftçi, umudunu kesmişken gelen bahar yağışları ekinlerin kurtulmasına vesile oldu. GAP gibi bir projeden faydalanamayan çiftçi, kuru tarım yöntemleriyle işini Allah’a emanet yaparak zararı da göze almak zorunda kalıyor.

 

Urfa tamamlanmadan Mardin'e götürülüyor

 

Kaderini kabullenen çiftçi camilerde ve tarla başlarında yağmur duasına çıkarken, yetkililerin bir çok noktada herhangi bir açıklama bile yapmaması tepkilere neden oldu. kuru tarımın hakim olduğu ilçeler kuraklıkla pençeleşirken, GAP projesinin Şanlıurfa üzerinden kana yoluyla Mardin'e götürülmesi çiftçiyi ve üreticiyi üzdü.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı