Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 09:25
 
GAP anlamsız kaldı
Şanlıurfa’da kuraklık günden güne etkisini artırırken GAP projesi çiftçinin gözünde anlamsız bir proje olarak kaldı.
TARIM Haberi
GAP anlamsız kaldı

Haber: Aziz Çiftçi / Şanlıurfa Olay

 

Şanlıurfalı çiftçiler, son yılların en büyük kuraklığının pençesinde inlerken Devlet Su İşleri’nin (DSİ) sulu tarım yapılan alanlara su bırakmaması tepkilere neden oluyor. Sulu tarımın yapıldığı alanlarda da kendisini iyiden iyiye htiren kuraklık, DSİ’nin kanallara su bırakmamasından dolayı GAP çiftçisini çok zor durumda bırakıyor. Sulu tarım yapan çiftçi DSİ’ye su bırakmadığı için tepki gösterdi.

 

Son yıllar en büyük kuraklığı

Son 40 yılın en büyük kuraklığının pençesinde bulunan Şanlıurfalı çiftçiler, kara kara düşünüyor. Kuru tarım yöntemlerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı Şanlıurfa’da çiftçiler kuraklığa karşı kaderine terk edildi. Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) başkenti olmasına rağmen Şanlıurfa’da büyük ovaların çoğunda hala kuru tarımın yapılması çiftçinin ve tarımın baş başa kaldığı sıkıntıları gösteriyor.

 

GAP anlamsız kaldı

GAP’ın başkenti olmasından kaynaklı tarım denince akla gelen ilk şehirlerden olan Şanlıurfa’da yaşanan kuraklık, GAP adeta anlamsız kıldı. Kuru tarım yapılan yerlerde yaşanan sıkıntıların sulu tarım yapılan yerlerde de yaşanması tarımın ve çiftçinin ne kadar ihmal edildiğini ortaya koyuyor. Sulu tarım arazilerine sahip olmalarına rağmen ürünlerinin tarlada çürüdüğünü söyleyen çiftçiler DSİ’nin kanallara su bırakmasını talep ediyor.

 

Kuru ve sulu tarım aynı kaderi yaşıyor

Kuru tarın yapan çiftçiler ürünlerini kaldırmaya ya da hayvanlara otlatmaya başladı. Hal böyleyken kuru tarım yapan çiftçi umudunu kesmiş durumda. Ancak bunun yanında sulu tarım yapan çiftçi de aynı kaderi yaşamaya başladı. Çiftçiler, bir an önce kanallara su bırakılarak ekinlerinin kurtarılmasını istiyor.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı