Haber Detayı
24 Mayıs 2018 - Perşembe 22:30 Bu haber 8004 kez okundu
 
Fıstık ağaçları yaprak döküyorsa dikkat!
Şanlıurfa'da son zamanlarda bazı ilçelerde fıstık ağaçlarının yaprak dökmesi üzerine, uzmanlar fıstık ağaçlarının neden yaprak döktüğünün araştırmasını yaptığında ağaçların iklim şartlarından dolayı strese girdiğini açıkladı.
TARIM Haberi
Fıstık ağaçları yaprak döküyorsa dikkat!

Şanlıurfa'da 2008 yılında bazı bölgelerde yaprak dökülmesi ile berabere fıstık meyvelerinin de döküldüğü görülmüştü. Aynı vaka 10 yıl sonra mevsim şartlarının normalden farklı seyretmesi üzerine bazı ilçelerde fıstıklar yaprak dökerken bazı alanlarda ise dökülmenin şiddeti meyvelerin dökülmesine kadar gidebiliyor.

Yaprak ve Meyve dökümü ilk kez 2008'de görüldü

Harran Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İzzet Açar ile yaptığımız görüşmede yaprak dökümleri ile ilgili yaptığı paylaşımda şu notları paylaştı: "Fıstık bahçelerinde Mayıs ayında yaprak dökümü olayıyla ilk kez 2008 yılında karşılaşmıştık. O zaman da Mart sonu ve Nisan aylarında sıcaklığın aniden yükselmesi ve Mayıs ayı içerisinde sıcaklığın düşmesi sonucu ağaçların strese girerek ETİLEN (olgunlaşma hormonu veya yaşlanma hormonu) ürettiği ve bu nedenle yaprak döktüğü tarafımızdan (İzzet Açar, Serpil Karadağ, Mehmet Uzun, Sibel Aktuğ Tahtacı Ve Fatma Konukoğlu) 26.05.2008 tarihinde rapor edilmişti. Bu yıl da son 1 haftada bölgeden bu yönde şikayetler almaya başladık. Hatta yaprak dökümü şiddetli olan yerlerde salkım dökümlerinin de başladığı şikayetleri almaktayız. İran’daki Fıstık Araştırma Enstitüsü uzmanı Dr. Hossein Hokmabadı ile yaptığımız görüşmede, bu olayın İran’da da bazı yıllar görüldüğünü, hava sıcaklıklarının düşmesinin yanı sıra, aşırı yağışların da köklerde stres oluşturduğunu, bunun da ETİLEN üretimini artırarak yaprak dökümüne sebep olduğunu bildirmiş ve İran’dan da benzer dökülmelerin olduğunu paylaştı."

Ağaçlar strese girdi

Şanlıurfa'da kış aylarının kurak ve yağış geçmesi ve nisan ve mayıs aylarının yağışlı ve soğuk geçmesi nedeniyle strese giren fıstık ağaçları birçok ilçede yaprak dökülmesine neden oldu. Hatta bazı yerlerde yaprak dökümü şiddetli olunca fıstıklarında döküldüğü görüldü. Benzer görüntülerin zaman zaman iklimin mevsim şartlarının dışında olması nedeniyle İran'da görüldüğü belirtildi.

Fıstıkların yaprak dökülmesini engellemek için ne yapmalıyız?

Harran Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İzzet Açar, paylaştığı bilgi notunda yaprak dökülmesi ve fıstık içlerinin dolması için bazı önerilerde bulundu. İşte Açar'ın paylaştığı öneriler: " Bu durumda etilen üretimini azaltıcı / engelleyici uygulamalar (ReTain benzeri etilen inhibitörü uygulama) veya bitkinin dayanıklılığını artırıcı Kalsiyum ve Bor uygulamasının faydalı olacağı umulmaktadır. Yaprak dökümü olan veya riskli olan bahçelerde 2 veya 3 kez yapraktan kalsiyum ve bor uygulaması yapılmalıdır. 10-11 kalsiyum ve 2 bor içeren şelatlı gübre ile ağaçlara holderle 2 veya 3 uygulama yapılması önerilmektedir. Yaprak döken ağaçlarda Haziran ortasında meyveler iç doldurmaya başlayacaktır. Yaprak dökümü nedeniyle de meyveler beslenemeyecek ve içini dolduramayacaktır. Bunun için Haziran ayı başında POTASYUM ve AZOT ile besleme takviyesi gerekmektedir. Tam verimdeki (30-40 yaş ve üzeri) bir bahçede, ağaç başına 500 gram potasyum sülfat + 500 gram üre uygulaması önerilmektedir. Sulama imkanı olan bahçelerde bu gübreler sulama ile verilebilir. Sulama imkanı olmayan bahçelerde ise gübreler tankerde eritilerek ağaç taç izdüşümüne uygulanması öneriyoruz." ifadelerine yer verdi.

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı