Haber Detayı
06 Ekim 2017 - Cuma 08:54
 
“FETÖ davaları 70 sonuçlandı”
Şanlıurfa Başsavcısı Sadi Doğan düzenlediği basın toplantısında, “Başsavcılığa gelen FETÖ’yle ilgili soruşturmaların, yüzde 70’i sonuçlanmıştır. Bin 402 kişi hakkında dava açtık, bunların yaklaşık 650 kadar tutuklu olarak yargılanmaları devam ediyor. Elimizde de yaklaşık 3 bin 200 kişi kadar soruşturması devam eden kişi var.” dedi.
GÜNDEM Haberi
“FETÖ davaları  70 sonuçlandı”

Şanlıurfa’ya atanan Başsavcı Sadi Doğan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Şanlıurfa’nın bütün sorunlarını çözmek için çabaladıklarını aktaran Başsavcı Doğan, Şanlıurfa’daki FETÖ davalarına ilişki bilgi verdi.

 

“Adliyelik bütün sorunları çözme çabasında olacağız”

Başsavcı Doğan, “Daha önce Siverek ilçesinde Cumhuriyet savcısı olarak görev yaptığım için Şanlıurfa’nın sorunlarını biliyoruz. Ancak bugün savcılık görevinin çok üstünde üzerimize görev düşüyor. İldeki sorunları çözme makamındayız. Adliyelik bütün sorunları çözme çabasında olacağız. Şanlıurfa’da geçmişe göre aileler arasında husumetlerin azaldığını biliyoruz. Bu kan davaları gibi husumetlerin de bitmesi adına devletin diğer birimleriyle birlikte yapmaya hazırız. Şanlıurfa’da bu husumetlerde sanki öldürme bir yücelikmiş gibi bir görüntü vardır. Bu görüşün yıkılması için gazetecilerden ciddi anlamda destek bekleniyor.” diye konuştu.

 

“Yargımız içindeki pislikleri temizleyerek bugünlere geldi”

Doğan, “15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemize büyük bir ihanet gerçekleştirildi. Ancak yargımız öncelikle içindeki pislikleri, hainleri temizleyerek bugünlere geldi. Şu anda yargı içindeki büyük problemler çözüldü. Yargının yanında ülke içindeki problemleri de gidermeye devam ediyor. FETÖ davalarında kurunun yanında yaşın da yanmaması için çaba gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Biz istiyoruz ki dokunduğumuz herkes FETÖ’cü olsun, onun için dokunulsun. Yargılansın ve mahkum olsun.delili zayıf olan birini göz altına almayalım.” ifadelerini kullandı.

“3 terör ağır ceza mahkemesi kuruldu”

Başsavcı Doğan, “Başsavcılığa gelen soruşturmalar, yüzde 70 sonuçlanmıştır. 3 terör ağır ceza mahkemesi kurulmuştur. Son olarak 5. ve 6. mahkememiz kurulmuş. Bu kalan dosyaların da bir an önce bitirmek istiyoruz. Mahkemelere bin 402 kişi hakkında dava açtık, bunların yaklaşık 650 kadar tutuklu olarak yargılanmaları devam ediyor. Elimizde de yaklaşık 3 bin 200 kişi kadar soruşturması devam eden kişi var. Ancak bunların çoğu ya takipsizlik kararı verilen ya da yeterince delil bulunamayan kişilerdir. Yine Burdur’da darbeye teşebbüs anlamında açılmış davalarımız var. Bu da tüm hızla devam ediyor.” şeklinde konuştu.

“233 suriyeli tutuklu bulunuyor”

Tutuklu bulunan Suriyelilerin de verilerini açıklayan Doğan, “Zaman zaman basında Suriyelilerin suça karışmaları ya da toplumu etkilemeleri haberlerini görüyoruz. Ancak biz bahsedilenden daha az suça karıştıklarını düşünüyoruz. Bizim verilerimize göre 233 Suriyeli tutuklu. Ama cezaevlerimizde toplam tutuklu sayısı 4 bin civarındadır. Bunların içinde 233’ü Suriyelidir. 233’ten 83’ü terör suçundan tutukludur. Suriyeliler elbette suç işleyecek ama bu suçlar ülkemizi ve Şanlıurfa’mızı sıkıntıya sokacak büyüklükte olamaz. Bunlar olduğunda devletimiz tedbirini hemen alıyor. Bu nedenle Şanlıurfalıların Suriyeliler konusunda rahat olmalarını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı