Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 08:43
 
Fakıbaba’dan çarpıcı açıklama!
Bir etkinlikte konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “İstediğiniz kadar silahınız olsun ama gıda ile her işi halledeceksiniz. Gıdanız olduğu müddetçe gelişmiş ülkeler olacaksanız" dedi.
TARIM Haberi
Fakıbaba’dan çarpıcı açıklama!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Ziraat öğreniminin 172’nci yılı’ kutlama törenine katıldı.

 

Burada konuşan Fakıbaba çarpıcı açıklamalarda bulundu;

 

‘EKONOMİNİN TEMELİ ZİRAATİR’

 

“Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milli ekonominin temeli ziraatir’ diyerek tarımın ülke ekonomisindeki önemini vurgulamış; önemli bir vizyon. Ben sadece ülke ekonomisi değil, ülkemin bağımsızlığı olarak da kabul ediyorum. Eğer bir ülke kendi gıdasını üretemiyorsa, başka ülkelere muhtaçsa, tam bağımsız bir ülke haline de gelememiştir diyorum”

 

“1980 yılına kadar ülkemiz genelinde tarım eğitimi veren ziraat fakültesi sayısı 5 iken bugün itibarıyla bu sayı 37’ye ulaşmıştır. Bilimsel ve teknolojik imkânlar her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Buna bağlı olarak dünyada temel tarım ve gıda ürünlerinde üretim, tüketim ve ticaret dengeleri de hızla değişmektedir. Sektörde rekabetçilik ve sürdürülebilirlik ön plana çıkan kavramlar haline gelmiştir. Bu şartlar altında tarımda kısal kalkınmayı gerçekleştirecek emin olun sizlersiniz.”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı