Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 14:23 Bu haber 1261 kez okundu
 
Eyyübiye’de yeni bir Göbeklitepe çıkabilir
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 2014 yılında keşfedilen ve yeni bir Göbeklitepe olması beklenen Harbetsuvan tepesinde başlatılan kazı çalışmalarını inceledi. Başkan Kuş, “Eyyübiye’yi turizm cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz” dedi.
TURİZM Haberi
Eyyübiye’de yeni bir Göbeklitepe çıkabilir

2014 yılında keşfedilen ve yeni bir Göbeklitepe olması beklenen Harbetsuvan tepesinde başlatılan kazı çalışmalarını yerine inceleyen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aslıhan, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Amirleri ve teknik ekiple birlikte ilgililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Şanlıurfa kent merkezine 53 kilometre mesafede Eyyübiye ilçesine bağlı Karahisar bölgesinde bulunan ve kazı çalışmalarının Şanlıurfa Müzesi Başkanlığında ve Profesör Bahattin Çelik bilimsel danışmanlığı tarafından yürütüldüğü Harbetsuvan tepesinde incelemelerde bulunan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, bölgeyi turizm cazibe merkezine haline dönüştüreceklerini söyledi.

 

Kazı çalışmalarının 2017 yılında başladığı ve yeni bir Göbeklitepe olması beklenen Harvetsuvan, M.Ö 9000 ile 8200 yılları arasına tarihlendiriliyor. Bölgede yapılan kazı çalışmalarında şu ana kadar; İbadet yerleri, depolama alanları, bol miktarda yabani hayvan kemiği, yerleşim çevresinde yabani hayvanları avlamak için tuzak alanları tespit edildi.

 

Kazı çalışmalarına Eyyübiye Belediyesi olarak tam destek vereceklerini ve bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek için çalışma yürüteceklerini belirten Kuş,” Tarih burada, tarihin başlangıcı burası diye düşünüyorum. Harbetsuvan torunlarının Göbeklitepe’ye taşındığını düşünüyorum ben. İnşallah yapılacak olan kazılar ile çok ciddi tespitlerin yapılacağı kanaatindeyiz.  Bu kazıyı hızlandırıp bütün desteklerimiz ile kazı ekibinin yanında olacağız. Kültür Müdürlüğümüz ve Kültür Bakanlığımız ile de görüşmelerimiz olacak. İnşallah bütün ağırlığımızı bu bölgeye vereceğiz. Bu bölgenin yanı sıra daha öncede ziyaret etmiş olduğumuz Soğmatar bölgesi de bizim için çok önemli. O bölgede bizim için çok önemli. Eyyübiye Belediyesi olarak gerek merkezde gerek kırsalda halkımızın durmaksınız hizmetinde oluyoruz. Hizmetlerine devam ediyoruz ama tarihi asla unutmayacağız tarihe de var gücümüz ile desteklerimizi vereceğiz” dedi.

Kazı çalışmalarına bilimsel danışmanlık yapan Profesör Bahattin Çelik, “ Şanlıurfa’ya 55 Km mesafede Eyyübiye İlçesine bağlı Harbetsuvan tepesinde yaklaşık 6 dönümlük bir alan içerisinde yaklaşık 2 yıldır kazı yapıyoruz. Eyyübiye Belediye Başkanlığının destekleri ile burada kazı çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu Harbetsuvan tepesinde aynen Göbeklitepe’de olduğu gibi tapınak alanları tespit ettik. Göbeklitepe’nin son evresine ait bulgular tespit ettik. Harbetsuvan tepesi de aynen Göbeklitepe gibi çok önemli bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Desteklerinden dolayı Eyyübiye Belediye Başkanımız Mehmet Kuş’a teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı