Haber Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 09:58 Bu haber 2503 kez okundu
 
Eyyübiye'de artık o ameliyat da yapılıyor
Şanlıurfa’da da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalarla obeziteye mücadele başladı. Bu mücadele kapsamda Eyyübiye’deki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mide operasyonları yapılmaya başladı.
SAĞLIK Haberi
Eyyübiye'de artık o ameliyat da yapılıyor

Türkiye ve dünyada hızla artan obezite ülkelerin başına bela olmuş durumda. Dünyada ve Türkiye’de bu hastalıkla ilgili çok ciddi mücadeleler yapılıyor. Sağlık Örgütü tarafından da çağın vebası olarak kabul edilen obezitenin tedavisi anlamında Şanlıurfa’daki Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mide küçültme ameliyatları yapılıyor.

 

Konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada bugüne kadar 200 civarında mide küçültme operasyonunun yapıldığı belirtildi.

 

Söz konusu mide küçültme operasyonları ile ilgili konuşan Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Elkan, “Obezite Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalık olarak kabul edildi. Çağımızın hastalığı olan obezite, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı tarafından önemsenmekte olup bu konuda ciddi adımlar atılmaktadır. İlimiz Şanlıurfa’da İl Sağlık Müdürlüğü bu konuya eğilmiş olup obezite hastaları için çalışma başlattı. Biz de Şanlıurfa’da bu anlamda obez hastalarla ilgili ameliyatlara başlayarak Urfa’da yaklaşık olarak günümüze kadar 200 civarında mide küçültme ameliyatı gerçekleştirdik ve geri dönüşümleri iyi aldık. Daha önce bu ameliyatlar için il dışına giden hastalarımız, artık kendi şehirlerinde bu ameliyatı olabilmekteler; ayriyeten çevre illerden de obezite hastaları  hastanemize gelmeye başladı. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanemizde haftanın perşembe günleri 3 hasta rutin olarak ameliyata hazırlanarak operasyon yapılmaktadır” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı